„Nezapřeš ženu svou!“ Staromládenectví v Národním nefrčí

Praha – Národní divadlo si jede po svém. Alespoň v nové hře Jedenácté přikázání z pera dramatika Františka Ferdinanda Šamberka. Ale pozor, nenechte se vysmát, režisér David Drábek v původní verzi nenechal kámen na kameni a proměnil celé představení v novodobou grotesku. V hlavních rolích se představí Saša Rašilov a Martina Preissová.

Zdroj: Národní divadlo Autor: Pavel Hejný

Sám režisér Drábek tvrdí, že inscenací skládá hold prvorepublikovým komikům a vrací se k základní škole humoru. Zároveň je ale hra i nadále aktuální, všechno v ní hýří a divák nepřijde ani o tanec a zpěv.

Z původní hry od Šamberka z roku 1882 tedy přežilo velmi málo. Drábek se nechal svým starším kolegou inspirovat a celé představení překopal. Zůstalo pár slov, pár replik a základní zápletka rozdílného mužského a ženského světa.

Zůstala také ústřední čtveřice starých mládenců, která si kdysi dala slib, že se nikdy neožení. Avšak jeden z nich přísahu porušil, jenže jak to teď ostatním šetrně oznámit? S odhalením přichází právě včas, protože někdejší neochvějná představa o staromládenectví už ani zbytek jeho přátel příliš „netankuje“.

Třeba herečku Martinu Preissovou k dílu přilákalo právě ono „milé sebevědomí“, s jakým Drábek hru změnil. Jeho odvaha dělat si věci po svém pro ni znamenala největší lákadlo celého zkoušení. Jedenácté přikázání tedy po osmdesáti letech spánku opět přichází k životu a na svá prkna ho přijalo Stavovské divadlo.


Ústřední výše zmíněné dvojici Rašilov - Preissová bude sekundovat David Matásek, Martin Pechlát, Jana Pidrmanová nebo Pavla Beretová.

Video Pocta prvorepublikovým komikům
video

Pocta prvorepublikovým komikům

Pocta prvorepublikovým komikům

Národní divadlo připravilo inscenaci Šamberkova Jedenáctého přikázání. Režisér David Drábek výrazně do původního textu zasáhl a Šamberkovu komedii změnil na ostrou grotesku.

Rozhovor s herečkou Martinou Preissovou