Hamlet se nikdy neomrzí. „Švanďák“ uvede toho svého v prosinci

Praha – Švandovo divadlo na Smíchově chrlí jednu novinku za druhou. Čtvrtou z nich bude staronová klasika Hamlet. Hlavní role se v rodinném dramatu o utajené vraždě ujal nejmladší člen hereckého souboru Patrik Děrgel. Shakespearovo dílo uvede scéna v premiéře 7. prosince.

Video Švandovo divadlo hraje Hamleta
video

Švandovo divadlo hraje Hamleta

Švandovo divadlo hraje Hamleta

Rozhovor s Patrikem Děrgelem

„Náš Hamlet bude Hamletem současným, odehrávajícím se tady a teď. Je lehce inspirován severskou poetikou, a i když je to pravá rodinná tragédie, je v ní obsažena i velká dávka humoru,“ slibuje režisér Daniel Špinar o vůbec nejznámější a také nejčastěji inscenované hře Williama Shakespeara z roku 1603.

Dánského prince si zahraje čtyřiadvacetiletý Patrik Děrgel, což z něj činí jednoho z nejmladších představitelů Hamleta v historii českého divadla. Přeskočil ho jen Radek Valenta, který se do jeho kůže vžil na prknech Městského divadla v Mladé Boleslavi v jednadvaceti letech, a Richard Krajčo, jenž učinil totéž ve dvaadvaceti v Divadla Petra Bezruče.

Děrgelovi bude v prosinci sekundovat např. Kamil Halbich, Petra Hřebíčková, Zuzana Onufráková a další. Hamlet patří mezi Shakespearovy nejdelší tragédie, avšak smíchovští tvůrci dlouhý scénář anglického dramatika seškrtali a soustředili se na základní zápletku.

Špinar příběh vnímá jako tragédii o rozkladu jedné rodiny.„Tato nesmírně bohatá Shakespearova hra klade fascinující otázky, jako například: Jak prožíváme smrt svých nejbližších? Jak reagujeme, cítíme-li křivdu a nespravedlnost? Je hra na bláznovství vhodným prostředkem k posouzení pravdivosti světa? A kde je hranice mezi předstíraným a skutečným šílenstvím? Umíme se odpovědně postavit následkům svých činů? I v případě, že sami někoho připravíme o život?“ klade otázky. Na některé z nich snad najdou diváci v premiéře odpověď.