Jakou knížku dětem pod stromeček, dnes radili v knihovnách napříč Českem

Praha - Děti nečtou, slyšíme v poslední době ze všech stran. Jestli budou malé čtenáře chvíle strávené s knihou bavit, záleží také na zpracování knížek. Právě to hodnotí Den pro dětskou knihu, který se konal dnes ve 120 veřejných knihovnách po celém Česku. V jednotlivých knihovnách rodičům poradili, jakou knihu pořídit dětem po stromeček, někde mohli lidé dětské knížky rovnou i koupit. Nenudily se rozhodně ani děti, které si mohly poslechnout své oblíbené pohádky, nebo se nechat inspirovat k nějakému vlastnímu výtvoru.

Den dětské knihy se konal již posedmé a nabídl kromě společného čtení i různé workshopy a dílny. V knihovnách se také uskutečnily třeba výstavy ilustrací známých autorů, kteří se věnují dětské literatuře, křtily se také nové knížky.

Nejen hezké obrázky, ale i zajímavý děj a dobrá čeština

Obálka je to první, co kupující vidí a u knížek pro děti to platí dvojnásob. „U dětských knížek je to alfa a omega, protože ten obrázek rozhoduje a připoutá pozornost. Přes obrázky se malé dítě ke knize dostává,“ vysvětlila ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Zdeňka Friedlová.

Rodiče by měli vybírat knížky, které mají dostatečně velké písmo, hezkou typografickou úpravu, ale hlavně ty, které jsou napsány správně česky. A zásadní samozřejmě zůstává i příběh. Je dobré si knihu prohlédnout, nebo si nechat poradit od paní učitelky nebo knihovnice. Dnešní české děti baví hlavně fantasy, komiksy, ale i klasika jako třeba kocour Modroočko.

Video Jakou knížku dětem pod stromeček?
video

Jakou knížku dětem pod stromeček?

Jak vybrat tu správnou může napovědět i katalog nových dětských knih za rok 2013, který vydává Svaz českých knihkupců a nakladatelů. „Tam je tedy těch šestatřicet vybraných knížek, který by měly reprezentovat to nejlepší, co tady vyšlo za těch dvacet měsíců. Měl by být jako vodítko nejen pro rodiče a prarodiče, aby se orientovali v té záplavě,“ uvedla Ivana Pecháčková. 

Zlínské krajské knihovně přibývá dětských čtenářů, chtějí hlavně komiksy

Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně přibývá v posledních letech dětských čtenářů. Láká je prostřednictvím různých akcí. Děti si nejčastěji půjčují komiksy, zajímá je také fantasy literatura. Knihovna se na konci září přestěhovala do nových prostor ve zrekonstruované 15. budově bývalého baťovského průmyslového areálu a od té doby jí dětských čtenářů přibývá. Knihovna se snaží děti zaujmout různými akcemi. Pořádá Čítárnu u čerta s knihou, Čtení je dobrodružství i literární a výtvarné soutěže.

Dnes se knihovna zapojila do celostátní akce Den pro dětskou knihu. Na děti čekala vánoční hra, čtení příběhů, malování, hry i tvůrčí dílna. Vyhlašovala se také výtvarná soutěž. Děti se dnes mohly do knihovny zaregistrovat zdarma.