Opráski se stali bestcelerem

Praha – Populární komiksové stripy Opráski sčeskí historje z dílny ilustrátora Jaze, které před nedávnem vyšly knižně, se staly bestsellerem. „Myslel jsem, že to bude záležitost několika fundovaných odborníků. Desetitisíce fanoušků jsem vůbec nečekal,“ řekl k úspěchu autor, který si přeje zůstat anonymní. Jak se skutečně staly významné události historie českých zemí? Znáte skutečné příběhy Cylyra a Metojeda, Zmikunda Lucembruskiho nebo Dementa Kutwalda? 

Internetový komiks, který původně začal jako recese pro přátele, získal po roce desítky tisíc následovníků. „Kniha vyšla 14. listopadu a po víkendu jsme museli zadat další dotisk. V současné době vyšlo 12 tisíc výtisků,“ uvedla redaktorka knihy Eva Škrabalová.  

"Knížku jsme vydali kvůli tomu, že se sami fanoušci ozývali, že by chtěli opráski do knihovničky. Přišlo nám to jako dobrý nápad, mít v ruce něco reálného, ne virtuální obrázek. Nemám plány, co bude dál. Jakmile si to začnete plánovat, tak to ztratí to, co k těm opráskům patří, a to je spontánnost," dodal autor, který si říká Jaz. 

Jaz, autor oprásků:

„Nemyslím si, že by byla historie svatá. To je jako by měla být svatá přítomnost. Každá historie byla kdysi přítomností.“

„V historii je mnoho pravd. Každá dějinná událost má několik variant podle toho, kdo událost popisuje.“


Satira ve čtyřech okénkách mapuje dějiny českých zemí. Zřejmě nejvýraznější figurou celého komiksu se stal Zikmund Lucemburský, v autorském pojetí ovšem Zmikund Lucemburski. „Každá druhá událost, která se v českých dějinách udála má nějakou návaznost na Zikmunda Lucemburského nebo Jana Husa. Je to gravitační střed českých dějin,“ uvedl autor. 

Nejen kniha, ale i výstava v národním

V plánu je také výstava. Specifický výklad historie totiž zaujal Národní muzeum. „Není to dehonestace, je to humor, který má blízko k dada, třeba k vzorům jako jsou Cimrmani nebo Česká soda,“ komentoval zástupce ředitele Národního muzea Martin Sekera.

Reálný historický základ každého ze stripů doplňuje lehká pointa, komiks staví na výrazném porušování pravidel české gramatiky, nekorektním humoru i primitivní počítačové kresbě. „Tento styl se vymyká obvyklé akademické stylizaci a je mi osobně blízký,“ řekl Jaz.

Opráski s český historje se poprvé objevily na Facebooku na podzim 2012, zájem o ně natolik rostl, že spolupráci s jejich autorem Jazem navázal i zpravodajský web Hospodářských novin iHNED.cz. Nyní přicházejí i na vánoční knižní trh. „Pokud se někdo opráski bude cítit vzdělán, je to pro nás velká čest, obzvlášť pokud se bude jednat o mládež, která, jak známo bez podobných impulsů, roste pro šibenici,“ uvedl jejich autor ve vysílání ČT24. 25 tisíc fanoušků na Facebooku tajemného autora překvapilo, stejně jako internetové ocenění Křišťálová lupa.

Video Rozhovor s autorem Oprásků
video

Rozhovor s autorem Oprásků

Rozhovor s autorem Oprásků

021313

Opráski se staly bestsellerem