Financial Times doporučuje: Praha, hlavní město dvacátého století

Londýn - Knihu o české meziválečné umělecké avantgardě od britského autora Dereka Sayera zařadil britský list Financial Times (FT) mezi nejlepší knihy letošního roku. Podle prestižního deníku patří Prague, Capital of the Twentieth Century: A Surrealist History (česky Praha, hlavní město dvacátého století: Surrealistické dějiny) ke špičkovým historickým publikacím.

Je to hloubavá, duchaplná a výborně ilustrovaná kniha. Sayer v ní vrací českému avantgardnímu umění ústřední pozici, kterou měla v evropské kultuře před náporem nacismu a komunismu, píše list. Jde o důstojného následníka Sayerovy knihy z roku 1998 The Coasts of Bohemia, která sledovala historický vývoj české kultury a vývoj české národní identity.

Sayer je profesor historie kultury na univerzitě v Lancasteru v severní Anglii. Podle dřívější recenze FT (čtěte zde) v nové knize líčí české výtvarné umění, design, architekturu, literaturu a hudbu zhruba od vzniku Československa v roce 1918 do konce druhé světové války.

Na nejlepší knihy podle FT se podívejte zde.


V předmluvě upozorňuje čtenáře, že vzhledem k tomu, že Československo bylo 40 let za železnou oponou, bude „většina umělců probíraných v této knize většině anglofonních čtenářů neznámá“. To je samozřejmě nepravděpodobné u spisovatelů jako Jaroslav Hašek a Franz Kafka a možná i u Karla Čapka a Jiřího Weila, napsal recenzent FT.

Erotika nad dialektickým materialismem

Podle listu je Sayer dokonalým průvodcem, pokud jde o méně známé malíře, skladatele a architekty, jejichž tvůrčí schopnosti odpovídaly jejich nekonvenčním životům: připomíná třeba teoretika českého surrealismu Karla Teigeho nebo Marii Čermínovou, známou Toyen, která o sobě mluvila v mužském rodě a jejíž erotické kresby byly odvážné i pro meziválečné období.

Derek Sayer / Prague, Capital of the Twentieth Century: A Surrealist History
Zdroj: Press.princeton.edu

Na rozdíl od některých svých francouzských protějšků, jako byl Louis Aragon, který se stal skalním komunistou, mnoho českých surrealistů sice zaujímalo revoluční pózy, ale většinou u nich převážila preference pro erotiku nad dialektickým materialismem, poznamenaly FT.

Avantgardní intelektuálové jako básníci Vítězslav Nezval a Jaroslav Seifert, zatím jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu, podle nich sice používali levicovou politickou rétoriku, ale většina z nich si více cenila individuální svobody a uměleckého vyjádření.

Sayer podle listu odvozuje název své knihy od eseje německého filozofa Waltera Benjamina Paříž, hlavní město 19. století. „Umístění Prahy, která je tak blízko středu Evropy, jak to jen jde, zaručilo, že její obyvatelé byli zmítáni všemi protiproudy evropské modernity,“ píše Sayer. Proto je dle něj Praha vhodným hlavním městem 20. století.