Frank Zappa okouzloval zjevem, chováním a hudbou

Los Angeles / Praha - Dokázal, že rock může být skutečně podvratný žánr, pokud máte smysl pro humor a nebojíte se přemýšlet. Okouzloval prorockým zjevem s mohutným knírem a legraci si dělal z politiky, konzumu i zpěvu Boba Dylana. Odpůrce idolů, který se sám stal idolem, Frank Zappa zemřel čtvrtého prosince 1993.

„Frank Zappa byl především muž, který formoval spolu s jinými životní cítění generace, k níž patřím,“ řekl o něm například bývalý prezident Václav Havel, který byl jedním z mnoha jeho českých fanoušků a v roce 1990 jej přijal při návštěvě Prahy. O rok později si Zappa zahrál s Pražským výběrem na koncertu k odchodu sovětské armády.

Za komunismu představoval Frank Zappa modlu alternativní hudby i symbol svobodného myšlení. Jeho kritika úpadkové kultury, amerického konzumu a propojení politiky, médií a byznysu zůstává stále bolestně aktuální.

Mothers of Invention

Narodil se 21. prosince 1940 v Baltimoru jako Frank Vincent Zappa, přičemž jeho kořeny byly trochu francouzské, sicilské, řecké i arabské. Jeho dětství poznamenaly nemoci i časté stěhování a záchytným bodem se pro něj stala hudba. S kamarádem, ze kterého se později stal Captain Beefheart, hltal všechno od rhythm & blues přes jazz až ke klasické hudbě.

Video Vzpomínky na Franka Zappu
video

Vzpomínky na Franka Zappu

Vzpomínky na Franka Zappu

01.12.

Frank Zappa

Na střední začal hrát na bicí s The Blackouts a skládal hudbu pro školní orchestr. Talentovaný samouk brzy vyměnil bubny za kytaru, krátce pracoval v reklamě, řídil nahrávací studio, strávil několik dnů ve vězení za údajné šíření pornografie, oženil se a opět rozvedl.

Zlomilo se to v polovině šedesátých let, když dal dohromady skupinu Mothers of Invention, se kterou roku 1966 natočil debut Freak Out. Takřka přes noc se ze Zappy stala uznávaná osobnost hudebního undergroundu. Přestože původní Mothers rozpustil již v roce 1969, nadále se obklopoval špičkovými muzikanty a na vrcholu zůstal po třicet let.

Mezi špičková alba patří We're Only in It for the Money (1968), Apostrophe (1974), Sheik Yerbouti, Joe's Garage (obě 1979), Ship Arriving Too Late to Save a Drowning Witch (1982) či Jazz from Hell, za které v roce 1987 dostal cenu Grammy. Kromě toho vydal Zappa i řadu živých alb, několikrát ve filmové verzi.

Poslední turné absolvoval v roce 1988, poté ještě několikrát dirigoval vlastní díla pro orchestr, než mu definitivně došly síly v boji s rakovinou.

Plastic People

Muž, jehož písně se kvůli obscénním výrazům a vulgarismům často nesměly pouštět v rádiích, svého času zvažoval i kandidaturu na amerického prezidenta. Nakonec zůstal u postavy prorockého muzikanta a pronikavého kritika: utahoval si z lidské hlouposti, pokrytectví, konzumní kultury, ale i rockerství, psychedelie a hippies.

Frank Zappa a Václav Havel
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Muzikant, kterého ovlivnily skladby Igora Stravinského, Karlheinze Stockhausena i českého skladatele mikrotonální hudby Aloise Háby, sám ovlivnil generace hudebníků. Kupříkladu zásadní kapela novodobé české historie Plastic People of the Universe se pojmenovala podle Zappovy písně Plastic People.

Frank Zappa zůstává dodnes velmi populárním, k čemuž přispívá i projekt Zappa plays Zappa jeho syna Dweezila, který s písněmi svého otce opakovaně vystoupil i v Praze. Umění se věnují i další děti, jež měl Zappa stejně jako Dweezila se svou druhou manželkou Gail.