Laterna magika luští v Americe Havlovy Antikódy

Washington – Laterna magika „si střihla“ vystoupení v divadle Georgetownské univerzity ve Washingtonu. Čeští divadelníci na tamních prknech odehráli hru Antikódy, která vznikla na motivy básní Václava Havla z roku 1964. Na představení je uvítala také bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Video Laterna Magika hrála ve Washingtonu
video

Laterna Magika hrála ve Washingtonu

Laterna Magika hrála ve Washingtonu

Rozhovor se Štěpánem Kubištou

„Tohle je velmi zvláštní večer, když mluvíme o Václavu Havlovi,“ pronesla Albrightová. „Částečně proto, že to má něco společného se smrtí Nelsona Mandely. Mnoho lidí se mě po léta ptá, koho na celém světě nejvíc obdivuju. Říkám jim, že jsou tři: Nelson Mandela, Václav Havel a Aun San Su Ťij.“

Světoznámá Laterna magika vystoupila v zahraničí poprvé po deseti letech, ve Spojených státech dokonce po pětatřiceti. Současný ředitel Štěpán Kubišta, který je ve vedení Nové scény Národního divadla dva roky, si vzal obnovení zájezdů do zahraničí jako svou prioritu. „Laterna magika byla vždy skvělý vývozní artikl. Když vznikla, měla tři zájezdové soupravy, takže dokázala hrát na čtyřech místech najednou,“ uvedl.

Uvidí se, jak bude americké publikum na novou Laternu magiku reagovat, i tak ale hodlá scéna častěji cestovat. Kubišta debakl neočekává, protože zrovna Američané jsou podle něj otevření novým alternativním věcem. Zpracování vizuální poezie Václava Havla je prý netradiční a mělo by nalákat také českého diváka. 

Po Washingtonu zamíří Laterna magika ještě ještě do Miami a New Yorku.