Vede nezávislé Metro Manila až k Oscarům?

Londýn - Nejlepším britským nezávislým filmem roku 2013 byl vyhlášen thriller Metro Manila režiséra Seana Ellise. Ocenění BIFA získaly v přechozích ročnících třeba snímky Milionář z chatrče nebo Králova řeč, kterým se podařilo dobít Hollywood a oba sbíraly Oscary.

Video Ceny BIFA vyhrálo Metro Manila
video

Ceny BIFA vyhrálo Metro Manila

Vítězný snímek Metro Manila už získal diváckou cenu na americkém festivalu Sundance. Příběh filipínského vesničana, který se snaží prorazit ve velkoměstě, ale ze začátku příliš nelákal. „Na papíře to opravdu nevypadá dobře. Nefunguje to,“ připouští režisér Sean Ellis. „Ale protože jsem tvrdohlavý, řekl jsem si, že to stojí za to, právě proto, že je to těžké.“

Role drogami posedlého policisty v krimikomedii Sviňák vynesla cenu za nejlepší herecký výkon Jamesi McAvoyovi. „Slavnostní ceremoniály by měly především sloužit k rozšíření povědomí o nezávislém filmu, ale zároveň je sakra dobré získat kus skla obalený kovem,“ okomentoval ocenění.

Nejlepším zahraničním filmem se stala Sorrentinova Velká nádhera, která bodovala i na Evropských filmových cenách.

Ceny britského nezávislého filmu jsou jedním z lakmusových papírků úspěchu a kvality. Slouží jako loviště největším hollywoodským producentům. „Velká část filmů, které jsem produkoval, financoval nebo distribuoval, pochází z Anglie. Od Skandálu s Joanne Whalleyovou a Bridget Fondovou od Michaela Caton-Jonese až po Zamilovaného Shakespeara a Anglického pacienta,“ prozradil třeba producent Harvey Weinstein.