Neckář bude ostře sledovat vlaky už jen digitálně

Praha - Ostře sledované vlaky režiséra Jiřího Menzela budou čtvrtým digitálně zrestaurovaným českým filmem. Na obnově oskarového snímku podle knihy Bohumila Hrabala se podílí Nadace český biják a Národní filmový archiv. Premiéru bude mít na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Video Ostře sledované vlaky se dočkají digitalizace
video

Ostře sledované vlaky se dočkají digitalizace

Ostře sledované vlaky se dočkají digitalizace

Rozhovor s Jiřím Menzelem

Jiří Menzel v Událostech, komentářích

Svůj první celovečerní snímek dokončil Menzel v roce 1966 a hned o pár měsíců později za něj jako druhý československý režisér obdržel Oscara. „No já nevím, co se jim na tom líbí, protože já jsem to točil pro českého diváka,“ prohlásil tenkrát. Svůj souhlas ke zfilmování Hrabalova díla dal na základě scény, kdy pan výpravčí razítkuje dámská pozadí.

Šest krabic filmového pásu s Ostře sledovanými vlakyse nyní přemění do digitální podoby. Proces bude trvat zhruba půl roku. Snímek se nejprve naskenuje do počítače a grafici následně prochází políčko po políčku a vyčišťují z něj nečistoty. Snaží se přitom, aby materiál filmu neztratil nádech šedesátých let a nevypadal až přehnaně moderně, čímž by ztratil na věrohodnosti.

Cena restaurování jednoho snímku se pohybuje kolem milionu korun. A podpora od státu je zatím hlavně morální. Od příštího roku si ale na obnovu svého oblíbeného filmu podle vlastního výběru budou moct přispět sami diváci.

Čtvrtý digitálně restaurovaný film ze zlatého fondu československé kinematografie se bude promítat poprvé na festivalu v Karlových Varech, premiéru si zde odbyly i předchozí tři snímky: Marketa Lazarová, Hoří, má panenko a Všichni dobří rodáci.