Pionýři hororu plní slib

Brno – Svůj pionýrský slib začal plnit spolek Pionýři hororu. Rozhodnutí zviditelnit a doplnit nedostačující počet hororů právě podpořili vznikem seriálu devíti krátkých snímků. Organizátoři se nechali inspirovat americkým seriálem Masters of Horror, jehož jednotlivé díly natočili různí tvůrci, a podobné pásmo vytvořili i u nás. Svou premiéru snímky měly 9. prosince v Brně.

Video Pionýři hororu
video

Pionýři hororu

„Myslím, že se tam sešla opravdu pestrá všehochuť, je zde zastoupeno všechno možné, od krvavých hororů až po ty, které budují atmosféru nějakou záhadou. Pokud se ve filmech otisklo něco opravdu výrazně z české mentality, tak je to smysl pro humor,“ uvedl autor projektu Pionýři hororu Josef Blažek, který dále upozorňuje na to, že horor je celkem levný žánr, přesto je velmi zajímavý a může obsahovat i výrazný umělecký názor.

Kamery se chopili jak studenti filmových škol, tak amatéři, kteří se nebáli dát hororu i málo častou animovanou podobu. Filmoví kritici se shodují, že horor jako čistý žánr v české kinematografii v podstatě neexistuje. Nejvíc se k němu přiblížily snímky Juraje Herze a Jana Švankmajera.

„Většina hororů, které je možné takto označit, buď směřují k parodii, ať už je to Upír z Feratu, nebo Svatba upírů, nebo jde o nějakou kombinaci s lidovými pohádkovými motivy,“ upozornil filmový teoretik Radomír Kokeš.

Hororový seriál, který chtějí tvůrci promítnout ve všech velkých městech ČR a na Slovensku, obsahuje díla: Josef Blažek - Adela Hrivnáková: odpad! (akčně-hororový survival), Robert Vrba: V1: The Hunters of Carnivorous Bitches (sci-fi horror), Martin Doležal - Lukáš Horáček: Odečet vody (komedie-splatter), Albert Loprais: Pod drnem se skrývá Zlo (trash-comedy-horror), Dominik Skucius: Masožravý obraz (horor-supernatural), Adam Kubík: Fanda (animovaný, psycho-horor-komedie), Pavel Soukup: Třída smrti (animovaný, mysteriózní), František Vaculík: Hodinový manžel (horor/komedie), Marek Dobeš: Explicitní důkaz (horor).