Slovanská epopej nezmizí. Výstava byla prodloužena na 2 roky

Praha – Slovanská epopej Alfonse Muchy se z Veletržního paláce jen tak nehne - návštěvníci ji budou moci obdivovat ještě další dva roky. Národní galerie a Galerie hlavního města Prahy si totiž dosavadní spolupráci pochvalují a podepsaly smlouvu o prodloužení výstavy.

Rozměrná plátna Alfonse Muchy se těší velkému zájmu návštěvníků z domova i ze zahraničí. Podle mluvčí Evy Kolerusové se zvýšil i zájem o stálé expozice moderního a současného umění, ale i o krátkodobé výstavy Národní galerie. V letošním roce očekává Veletržní palác znovu rekordní počet návštěvníků.

Dvacet pláten s historií Slovanů se do hlavního města přestěhovalo před dvěma roky z Moravského Krumlova. Přemístění velkolepého díla však vyvolalo vlnu nevole jak samotného zámku v Moravském Krumlově, tak ze strany malířova vnuka Johna Muchy. Praha podle něj nesplnila přání jeho děda, který městu plátna věnoval pod podmínkou, že pro ně vybuduje důstojný pavilon. Metropole ale zase argumentovala tím, že město na jižní Moravě tyto parametry v prostorách zámku nesplňuje.

Plátna tedy následně přesídlila do Veletržního paláce, kde jsou rozmístěna tak, jak si to autor původně představoval. Celý prostor Velké dvorany byl navíc pro epopej speciálně připraven a zastíněn tak, aby denní světlo malbu neporušilo.