Poslední cena pro Beatles: celoživotní Grammy

Los Angeles - Skupina Beatles obdrží hudební cenu Grammy za celoživotní dílo. „Je to velké privilegium ocenit skupinu tak výjimečných umělců a oslavit jejich výkon a přínos do hudebního průmyslu,“ prohlásil Neil Portnow, předseda organizace, která Grammy každý rok uděluje.

Video Další Grammy pro Beatles
video

Další Grammy pro Beatles

Další Grammy pro Beatles

16.12.

Hudební hosté na Grammy

Grammy za celoživotní dílo je zřejmě poslední možné ocenění, které skupina Beatles ještě nemá a může dostat, komentuje zprávu britský hudební list Rolling Stone (článek zde). Zatím není jasné, kdo si čestné ocenění přijede převzít. Dva přeživší členové slavné čtveřice, Paul McCartney a Ringo Starr, jsou stále hudebně aktivní a možná přijedou oba.

Kromě Beatles Americká hudební akademie ocení také dlouholetý přínos Cliftona Cheniera, The Isley Brothers, Kraftwerku nebo Krise Kristoffersona.

Naposled Free As a Bird

Pro Brouky to bude už devátá soška gramofonu. První převzali v roce 1964, poslední zatím v roce 1997, kdy bodovala píseň Free As a Bird, kterou nahráli zbývající členové s využitím demosnímku Johna Lennona patnáct let po jeho smrti.

Skupině Beatles vycházejí desky dodnes; letos vyšla kompilace rozhlasových vystoupení ze studií BBC spolu s raritními verzemi písní, kterým hrozilo vypršení ochrany autorských práv.

Za celoživotní přínos už v minulosti akademie ocenila sólově Lennona i McCartneyho, jenž navíc může svou sbírku cen Grammy ještě rozšířit: spolu se zbývajícími členy kapely Nirvana nahrál možný nejlepší rockový song Cut Me Some Slack.

Podívejte se zde, které díla mohou letos vyhrát.