Ženy s lukem v ruce, šípem za pasem a švestkami v batohu

Praha – Projekt tanečně-divadelní inscenace Ženy navazuje na předcházející představení Adély Laštovkové Stodolové Malá smrt a Muži a volně tak uzavírá trilogii zabývající se lidskými archetypy a vzájemnými vztahy. Inscenace spojuje ženské osobnosti různých generací i žánrů, které s nadsázkou a humorem bilancují své životní příběhy: herečku Danu Batulkovou, pro kterou je to návrat k tanci, tanečnici a performerku Renátu Martinovou a herečku Zuzanu Stavnou. Režisérský tandem SKUTR v divadelním provedení se špetkou humorné nadsázky hledá odpovědi na otázky: Jak žijí v dnešním světě ženy? Co dělají, když je toho na ně moc?

„S lukem v ruce, šípem za pasem a švestkami v batohu vyráží tři ženy na cestu krajinou svých vzpomínek lemovanou gumovými zvířátky, lustrem s peříčky, totemem vlasů a šťavnatou dužinou švestek,“ říká Lukáš Trpišovský z dua SKUTR. Vedle ženských postav se představí také tanečník Jaro Ondruš, herci Jakub Gottwald a Ondřej Nosálek. Oproti předcházejícím projektům, kde choreografie byla pouze dílem Adély Laštovkové Svobodové, se na jejím vzniku nově podílí Jana Burkiewiczová.

„V předchozím projektu jsem se snažila nahlédnout do světa mužů, nyní se zaměřím na ženský vesmír – kde mají své kořeny, odkud se bere jejich síla, co ovlivňuje jejich jednání a myšlení, jaké jsou ženské archetypy nebo jak zvládnout stárnutí,“ vysvětluje autorka koncepce, režie a choreografie Adéla Laštovková Stodolová, jejíž oba předchozí projekty byly nominovány na Taneční představení roku.

Z inscenace Divadla Komedie Muži - Režie a dramaturgie: Adéla Laštovková Stodolová a SKUTR
Zdroj: Divadlo Komedie

Na jevišti se neodehrávají jasné příběhy, role či děj, ale představení tvoří spojení výrazového tance, divadla i performance. „Jako ženy jsme cyklické bytosti a kráčíme v kruzích důležitých zkušeností. Tyto životní milníky v našich životech zanechávají nezapomenutelnou stopu. Je to čas první menstruace, prvního milování, mateřství, porodu a posléze vstupu mezi moudré a zralé ženy. Když jsou tyto události ošetřeny rituálním přechodem, žena do nové etapy života vstupuje vědomě a podpořená blízkými lidmi. Jsou to právě ženy na druhém břehu, které ji vítají a symbolicky oblékají nový šat zkušenosti,“ dodává autorka.

Inscenace Ženy má premiéru v Divadle Komedie 19. prosince, dále ji bude možné vidět 22. prosince (s večírkem navíc), 18., 19. ledna a 15. a 16. února 2014. Projekt Ženy vzniká pod hlavičkou nezávislého sdružení STK Theatre Concept, který spojuje právě autorku představení, režijní duo SKUTR - Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský a další spřízněné umělce. V současné době zahrnuje inscenace Malá smrt, Kultovní představení, Joke Killers, Muži a do budoucna také Kultovní představení II.

Ženy - námět, koncepce, režie: Adéla Laštovková Stodolová. Choreografie: Jana Burkiewiczová. Režijní supervize: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský). Kostýmy: Hana Zárubová, Scéna: Jakub Kopecký. Hrají: Dana Batulková, Renáta Martinová, Zuzana Stavná, Jaro Ondruš, Jakub Gottwald, Ondřej Nosálek.

Video Pražské Divadlo Komedie uvádí novou hru Ženy
video

Pražské Divadlo Komedie uvádí novou hru Ženy