
Politické graffiti
Život egyptského hlavního města se píše po stěnách, ať už starobylým stylem faraónů, nebo popovým umění Západu. Graffiti jsou hlavně vzkazem pro veřejnost. „Kolemjdoucí si to prohlížejí a pomáhá jim to pochopit, co se děje,“ říká writer Mohamed Chálid.
Poslední neklidné tři roky zaznamenal street art s přesností dokumentaristy. Troufá si hlavně tam, kde státem kontrolovaná média mlčí. Pouliční umělec Alá Awad: „Kritizujeme společnost. Někteří kreslí vládní pohlaváry a pak je škrtají jako symbol toho, že je nechtějí.“
Jenže kritika na očích všem vadí egyptským úřadům. Vadila již autoritářskému prezidentovi a nelíbila se ani demokraticky zvoleným islamistům. Nyní dala samozvaná vojenská vláda hlavní prostor káhirských umělců přemalovat; po několika dnech však byli sprejeři zpátky.
Podívejte se na galerii:
Galerie:
Události v Egyptě nenaznačují, že by graffiti v dohledné době ztratila inspiraci. Všechny stěny však vláda neuhlídá, a proto chce pouliční umění zadusit novým zákonem, který hrozí autorům vysokými pokutami i čtyřmi lety za mřížemi.
Tři roky v Egyptě
Inspirovány svržením prezidenta v Tunisku vypukly v lednu 2011 v Egyptě nepokoje, které svrhly téměř třicetiletou vládu prezidenta Husního Mubaraka. Ten byl později odsouzen na doživotí. Volby posléze vyhrála Strana svobody a spravedlnosti, založená před volbami fundamentalistickým Muslimským bratrstvem.
Prezidentem se stal islamista Muhammad Mursí, který však řadou kontroverzních rozhodnutí obrátil veřejnost proti sobě a již na konci roku 2012 čelil mohutným demonstracím. Srážky mezi jeho odpůrci a příznivci trvají dodnes. V létě roku 2013 armáda zbavila Mursího funkce a následně byl obviněn ze spiknutí za účelem teroristických akcí.