Král z písku našel původ terorismu v Saúdské Arábii

Praha – Spojovat islám a terorismus je v umění výbušné téma. Vlny protestů proti Západu vyvolaly skoro před osmi lety dánské karikatury nebo loňský, ne zrovna vydařený americký film o prorokovi Mohamedovi. Kontroverzní díla ale produkují i arabští tvůrci. Posledním z nich je film Král z písku syrského režiséra Najdata Anzoura. Film je v angličtině a protagonistu ztělesnili Italové Marco Foschi a Fabio Testi, který je známý z westernu Tenkrát na západě. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. V několika zemích se film objeví, buď s cenzurou, nebo vůbec. A režisér už údajně sbírá vyhrůžky.

Historická sága o zakladateli moderní Saúdské Arábie je podle režiséra Naždata Anzura ale spíš pátráním po kořenech terorismu. „Po hlubším průzkumu těchto jevů, které jsou cizí arabským a muslimským společnostem, jsem našel jejich původ,“ myslí si režisér, který o tom přesvědčoval na premiérách v Londýně i Damašku.  

Teroristické sklony připisuje režisér Saúdům, konkrétně už zakladateli království Saúdské Arábie: Abd al-Azíz ibn Saúd byl otec současného panovíka. Zobrazuje ho jako náboženského fanatika a krvelačného tyrana, který uděluje nepřiměřené tresty za předmanželský sex, a přitom sám se nebrání sexu s mladistvými. Abd Azíz část své moci opíral o radikální vahábity, kteří jsou dnes známí z konfliktů v Afghánistánu, Čečensku nebo na Blízkém východě.

Filmový útok na královskou rodinu ropné velmoci je bezprecedentní nejen proto, že střeží nejsvětější místa islámu, ale i kvůli současné interpretaci. „Film je vzkazem arabským zemím a světu, aby věděli, kdo teď bojuje proti Syřanům,“ myslí si opoziční aktivistka Majd Niazyová.

Režisér a rodák z Aleppa se už přes dekádu zaměřuje na extremismus. Sám je kontroverzní figurou, kterou údajně financoval i libyjský plukovník Kaddáfí. Před dvěma lety námět filmu Král z písku v Sýrii zakázali. Dnes se ale režimu v Damašku hodí. Saúdská Arábie totiž údajně podporuje protivládní skupiny, složené z radikálních muslimů. „Skuteční Syřani odmítají takové radikály. Nepatří k syrské společnosti,“ řekl režisér.