Kdyby Holmes žil, bylo by mu již 160 let

Londýn - Kdybychom se chtěli dopídit věku jedné z nejslavnějších fiktivních literárních postav, zjistili bychom, že nejslavnějšímu detektivovi Sherlocku Holmesovi by v roce 2014 bylo 160 let. Přestože se autor příběhů sir Artur Conan Doyle přesnějšímu udání data vždy vyhýbal, ve své povídce ze sbírky Poslední poklona zasazuje Holmesovo narození do roku 1854. Ovšem první příběh s geniálním detektivem spatřil světlo světa v povídce Studie v šarlatové v roce 1887.

Postava nejproslulejšího fiktivního detektiva na světě byla díky své popularitě nesčetněkrát zdramatizována i zfilmována. Je pochopitelné, že postupem času se různě proměňovala, a jen některé vlastnosti byly vždy zachovány. Sherlock byl a bude introvert, který vedle svého věrného přítele a kronikáře doktora Watsona nemá přátele. Jeho chování je podivínské až výstřední, energické a nesvázané konvencemi. V původních příbězích šermuje, boxuje, hraje na housle a vedle kouření dýmek si pro povzbuzení znuděných mozkových buněk sem tam dopřeje i trochu kokainu. Zná mapu téměř celého Londýna a během terénní práce využívá nejrůznějších převleků a kontaktů, včetně informační sítě městských bezdomovců.

Video Téma Sherlock Holmes
video

Téma Sherlock Holmes

Sherlock Holmes nikdy nebyl ženat, ovšem existuje žena, které si vážil víc než většiny mužů. Americká zpěvačka Irene Adler, podle Holmesových vlastních slov „žena všech žen“. Patřila do velmi úzké skupiny lidí, kterým se kdy podařilo Holmese oklamat a vyzrát nad ním.

Artur Conan Doyle se svého populárního hrdiny po několika letech toužil zbavit a v povídce Poslední případ (1893) ho po dramatickém souboji s jeho úhlavním nepřítelem profesorem Moriartym dokonce nechal zemřít. Veřejnost si však vyžádala pokračování a spisovatel vytvářel další a další dobrodružství v průběhu následujících 24 let. Ačkoli podle svého stvořitele Holmes spokojeně dožil na anglickém venkově, slavnou postavu si vypůjčilo mnoho dalších nových autorů, kteří dále vymýšlejí více či méně zdařilá díla s excentrickým detektivem v centru dění.

Filmoví a televizní představitelé

Vedle nesčetných divadelních her a audio projektů pro rozhlas se Sherlock Holmes často objevuje ve filmovém a televizním zpracování. Ve filmu se objevil poprvé ještě v dobách aktivního psaní Holmesova autora v kratičkém filmu z roku 1900, na který v rámci němé filmové éry navazovala spousta dalších, např. v roce 1922 mu svou podobu propůjčil John Barrymore.

Za filmové a televizní představitele druhé poloviny 20. století by jistě bylo záhodno zmínit například Christophera Leea ve snímku Sherlock Holmes a náhrdelník smrti či Christophera Plummera, jenž světoznámého detektiva ztvárnil v sedmdesátých letech ve filmech Stříbrný jas a Vražda na úrovni či slavného britského herce Petera Cushinga, který Holmese hrál v řadě filmů – od adaptace Psa baskervillského z roku 1959 přes dvanáctidílný seriál z produkce BBC o devět let později až po Masku smrti (1984), kdy mu bylo už jednasedmdesát let.

Slavného detektiva si několikrát od roku 1979 zahrál i rodilý Rus Vasilij Livanov, který za svůj výkon dokonce získal Řád britského impéria, přestože proti jeho účinkování se zpočátku zvedla vlna protestů. Pro britskou televizi se Holmesem od roku 1984 stal Jeremy Brett, který natočil celkem 41 dílů. Tuto sérii ukončila až jeho smrt v roce 1995. V televizním seriálu z roku 2010 si popularitu při ztvárnění slavné postavy vysloužil Benedict Cumberbatch. Poslední televizní zpracování, které společně s britským nyní cestuje po českých obrazovkách, pochází z USA. Holmese hraje Johnny Lee Miller a jeho souputníkem se tentokrát stala Lucy Liu coby Joan Watson.

Robert Downey Jr., Jude Law ve filmu Sherlock Holmes: Hra stínů
Zdroj: Warner Bros

Z filmových adaptací pak v poslední době na sebe nejvíce pozornosti strhl Robert Downey Jr. Ve dvou pokračování Sherlock Holmes (2009) a Sherlock Holmes: Hra stínů (2011) mu protihráče v postavě Watsona dělá Jude Law.