Tím nejlepším pro Slezskou novinářskou fotografii je kominické štěstí

Ostrava - Stovkami fotografií se probírala porota přeshraniční přehlídky Slezské novinářské fotografie v Ostravě, než vybrala vítězné snímky roku 2013. Sedmadvacet oceněných fotografií desátého ročníku si v ostravském Domě knihy může prohlédnout do 10. února i veřejnost. Hlavní cenu získal cyklus o kominících.

Soutěže se zúčastnilo 72 fotoreportérů z české a polské části Slezska. „Témata ale mohou být z celého světa. Máme fotografie z Havaje, Ameriky, hlavní je, aby reportér spolupracoval s médii ve Slezsku,“ upřesnila soutěžní podmínky Martyna Radlowska-Obrusnik, předsedkyně Syndikátu novinářů Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Cílem organizátorů je ale především vyzdvihnout a ocenit fotografie, které přibližují život na české i polské straně Slezska a ukazují specifika tohoto regionu. „V centru slezského objektivu je pohled na život, pracovní podmínky, proměny regionu na obou stranách hranice, podobnosti a rozdíly a především na ambice obyvatel,“ shrnula Martyna Radlowska-Obrusnik.

Galerie Knihcentrum v Domě knihy představuje celkem dvacet sedm fotografií, které ocenila mezinárodní porota v čele s rektorem Akademie výtvarných umění v Katovicích Marianem Oslislo. Vybírala ze sedmi set padesáti snímků od dvaasedmdesáti autorů. „Soutěž je anonymní, rozhoduje pouze estetika, kvalita a téma,“ uvedl k výběru spoluorganizátor soutěže Jan Malicki.

Video V Ostravě vystavují nejlepší Slezské novinářské fotografie
video

V Ostravě vystavují nejlepší Slezské novinářské fotografie

Hlavní cenu získal kominický cyklus šesti fotografií polského autora Marcina Urbanowicze nazvaný Chyť se za knoflík. Mezi oceněnými fotografiemi jsou i snímky dvou českých fotoreportérů - Jana Smékala z Frýdku-Místku a Martina Straky z Ostravy.

Smékal se přitom profesionálnímu fotografování věnuje jen čtyři roky. „Začínal jsem jako redaktor, ale když jsem psal, lákalo mě udělat vždycky k reportáži i fotku. Snažím se zachytit jedinečný okamžik, nemám moc rád fotografie, které se musí stylizovat,“ prozradil.

Martin Straka naopak patří ke zkušeným fotoreportérům. V loňském ročníku byl z českých účastníků nejúspěšnější. Jeho šest snímků prošlo do finále a fotografie Než balón vzlétl získala Zvláštní cenu Města Katovice.