Na pražskou operní scénu se vrátil Wagnerův Tannhäuser

Praha - Dlouhotrvajícím potleskem odměnila zaplněná pražská Státní opera včerejší premiéru jedné z nejoblíbenějších a nejuváděnějších Wagnerových oper Tannhäuser. V titulní roli se představil švédský tenorista Daniel Frank. V budově Státní opery byl Tannhäuser nastudován naposledy před dvaceti lety, novou inscenací připomíná první scéna 200 let od Wagnerova narození a 130 let od jeho úmrtí.

Video Na pražskou operní scénu se vrátil Wagnerův Tannhäuser
video

Na pražskou operní scénu se vrátil Wagnerův Tannhäuser

Na pražskou operní scénu se vrátil Wagnerův Tannhäuser

Komentář Heleny Havlíkové

V premiérovém obsazení dále vystoupili Dana Burešová (Alžběta), Jolana Fogašová (Venuše), Jiří Sulženko (Hermann Landgraf von Thüringen) nebo Svatopluk Sem (Wolfram von Eschenbach).

Premiéru opery v hudebním nastudování britsko-německého dirigenta a dlouholetého uměleckého spolupracovníka Státní opery Hilaryho Griffithse připravilo ještě bývalé vedení Státní opery. To bývalo některými odborníky kritizováno za úroveň uváděných děl. Nové vedení s ředitelkou spojených Opery Národního divadla a Státní opery Silvií Hroncovou, které nastoupilo loni 2. září, provedlo některé úpravy v obsazení. Za scénickou podobou nejnovější pražské inscenace Tannhäusera stojí lotyšský operní režisér Andrejs Žagars, který v minulé sezoně nastudoval ve Slovenském národním divadle v Bratislavě Wagnerova Lohengrina.

Další premiéra se uskuteční ve Státní opeře 14. ledna, nejbližší reprízy 23. ledna, 5. a 15. února, 2. března, 25. dubna a 25. května.


Richard Wagner spojil ve své romantické opeře Tannhäuser několik předloh a témat, které pojednávají o minnesängrovi Tannhäuserovi, zápasu pěvců na hradě Wartburgu a sv. Alžbětě Duryňské. Jedním ze základních motivů je kontrast čisté Alžbětiny lásky a lásky smyslné, reprezentované Venuší.

Tannhäuser patří k raným Wagnerovým operám. „Wagner napsal řadu opravdu skvělých melodií a jedny z nejlepších najdeme právě v Tannhäuserovi. Ta opera má nádhernou předehru a spoustu sborových čísel patřících mezi skladatelovu nejkvalitnější hudbu vůbec,“ podotkl dirigent Griffiths.

Pro české prostředí není bez zajímavosti, že jako zdroj inspirace na skladatele zapůsobil český hrad Střekov, který navštívil v červnu 1842. Samotnou kompozici opery Wagner započal v létě roku 1843 při svém pobytu v Teplicích. V Čechách byla opera hrána poprvé 25. listopadu 1854 ve Stavovském divadle pod taktovkou Františka Škroupa. Devět let po premiéře v Dražďanech, kde pod Wagnerovým vedením vystoupil v titulní roli český tenorista Josef Tichatschek.