Plastici dnes zavzpomínají na Hlavsu

Praha - Smutné výročí dnes připomínají The Plastic People of The Universe koncertem. Svému zakladateli Mejlovi Hlavsovi, který by se v tomto roce dožil 63 let, vzdají hold v pražské Akropoli. Akci nazvanou Vzpomínka na Mejlu doplní projekce fotografií i dosud nepublikovaná videa z 80. let. Na akci se očekává řada souputníků a dalších osobností českého undergroundu.

Milan Hlavsa zemřel 5. ledna 2001; narodil se 6. března 1951 na pražském Břevnově v rodině bankovního úředníka. Svou první kapelu založil už ve čtrnácti letech. Legendární PPU spoluzakládal v roce 1968 a jako baskytarista, zpěvák a autor řady skladeb si s ní zahrál na utajovaných „podzemních“ koncertech, ale i v Bílém domě pro prezidenty Billa Clintona a Václava Havla. V 70. letech stál i u zrodu skupiny DG 307. V roce 1976 byl s dalšími členy skupiny odsouzen a uvězněn za výtržnictví.

V Garáži (nyní Garage) hrál Hlavsa na kytaru na sklonku 80. let, poté založil Půlnoc. Po jejím rozpuštění založil kapelu Fiction a pak hrál s vlastním projektem Šílenství. Napsal také autobiografickou knihu Bez ohňů je underground, ve které otevřeně a s nadhledem vylíčil divoká léta svého rockového mládí.

Dokument Jany Chytilové o The Plastic People Of The Universe: Václsav Havel, Jiří "Kába" Kabeš, Jana Chytilová a Jan Brabec .
Zdroj: ČT

PPU vznikli v září roku 1968 a jejich tvorba, ovlivněná v začátcích zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou, se stala během doby jednou z nejoriginálnějších nejen na české rockové scéně. Skupina se nedala přimět k ústupkům a kompromisům s tehdejším režimem, což je připravilo o profesionální licenci a přivádělo stále více komplikací s úřady. The Plastic People of The Universe dodnes koncertují v tuzemsku i v zahraničí, na podzim 2013 oslavili 45 let existence a na březen 2014 chystají symfonické provedení svého zásadního díla Co znamená vésti koně.