Hledáme mladé talenty! Přihlaste se do Eurovision Young Musicians

Praha - Soutěž Eurovision Young Musicians je příležitostí pro mladé hudebníky poměřit se se svými kolegy z evropských zemí a získat zážitek i zkušenosti. Česká televize se do soutěžního bienále, zaměřeného na vážnou hudbu, pravidelně zapojuje, aktuálně hledá pro národní kolo nové talenty. Přihlášením do 9. února může začít jejich cesta, která skončí koncertem v Kolíně nad Rýnem.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE Autor: Franz Perc

Soutěž je určena pro mladé hudebníky, účastníkům nesmí být v roce konání, tj. v roce 2014, víc než 19 let. Zaměřena je na oblast vážné hudby, přihlásit se mohou hráči na libovolný hudební nástroj. Přihlášku a podmínky najdete na českých stránkách soutěže.

Nejprve je čeká 15. a 16. února národní kolo, v němž mají šanci zaujmout skladbou koncertního charakteru s doprovodem klavíru. Pro účast v evropském finále je vyžadována sólová skladba s doprovodem orchestru v délce do pěti minut nebo zkrácená verze delší skladby.

Finále se letos uskuteční 31. května v Kolíně nad Rýnem, finalistů bude vybráno nejvýše čtrnáct. Všichni zahrají při společném koncertě na otevřené scéně před známou kolínskou katedrálou za doprovodu symfonického orchestru WDR (Západoněmeckého rozhlasu). O vítězi rozhodne odborná mezinárodní porota.

Večer odvysílá živě či ze záznamu čtrnáct evropských televizí, včetně ČT. Ta také pořídí záznam soutěžních vystoupení v národním kole.

Eurovision Young Musicians je soutěží s poměrně dlouhou tradicí, jako bienále se koná již od roku 1982. Pořádají ji evropské veřejnoprávní televize sdružené v EBU (European Broadcasting Union). V minulém ročníku zaznamenala velký úspěch česká účastnice - fagotistka Michaela Špačková byla vybrána mezi nejlepších sedm talentů. Vítězem se ale stal norský violista Eivind Holtsmark Ringstad.

Finálový večer si můžete připomenout v následujícím videu - třeba bude inspirací pro účast v 17. ročníku:

Video Finále Eurovision Young Musicians 2012
video

Finále Eurovision Young Musicians 2012