Ulice Schimanského? Na západ, trochu vlevo, pak za třetím rohem

Duisburg - Legendární německý policajt-rošťák Schimanski se dočkal své vlastní ulice. Jeho jméno ponese zapadlá ulička v německém Duisburgu. Právě tam se v osmdesátých letech natáčel populární seriál Místo činu, který proslavil rázný vyšetřovatel v obnošené béžové vojenské bundě v nezaměnitelném podání herce Götze Georga.

Modrooký svalovec, který lámal dívčí srdce už od šedesátých let, se z Freda z Pokladu na Stříbrném jezeře vypracoval na nejslavnějšího německého televizního policajta, jenž se díky svému představiteli zařadí mezi elitu filmových hrdinů, podle kterých jsou různě ve světě pojmenované ulice.

V anglickém Derby najdete např. Lary Croft Way, v San Francisku se můžete projít po Balboa Street. Největší studnicí názvů ulic podle imaginárních hrdinů je zřejmě Tolkienův Pán prstenů. Frodova, Glumova, Aragornova nebo třeba Gandalfova, to jsou názvy ulic ve čtvrti poblíž nizozemského Eindhovenu.

Své fiktivní oblíbence odměňují nesmrtelností i Češi. Ať už v Plzni, kde je několik ulic nesoucích jména z Rychlých šípů, nebo v Mníšku pod Brdy se silnicí Káji Maříka. Nelze vynechat ani nejslavnějšího českého génia Járu Cimrmana, po kterém jsou pojmenovány čtyři ulice v republice.

Götz George alias Schimanski v 75 letech
Zdroj: AFP

Horst Schimanski se objevoval v krimi seriálu německé televize ARD Místo činu (v orig. Tatort) od 28. června 1981 v celkem 29 dílech (včetně dvou filmů). Po přestávce v letech 1991 až 1997 se tato postava objevuje opět v seriálu Schimanski, naposledy v roce 2011. Minulý rok dostal Götz George dárek ke svým 75. narozeninám v podobě další epizody s populárním policistou. Na německé televizní obrazovky by měla přijít někdy v tomto roce.