Fotograf Ostravy: První dokument o Viktoru Kolářovi

Ostrava - I když jeho výjimečná tvorba zaměřená na Ostravu je světově uznávaná, dosud chyběl odpovídající filmový dokument. To nyní napravila režisérka Klára Řezníčková, když portrét fotografa Viktora Koláře natočila.

Video První dokument o Viktoru Kolářovi
video

První dokument o Viktoru Kolářovi

Po intenzivní půlroční práci vznikl dokument s prostým názvem Viktor Kolář. Přibližuje jeho vnímání světa a lidí, vztah k rodné Ostravě, ukazuje známé i dosud nepublikované snímky. Ze soukromého archivu poskytl tvůrcům třeba filmové záběry, které ho zachycují coby malého chlapce, jak se s ještě mladším bratrem přetahuje o fotoaparát Leika.

Vyrůstal s kamerou

Umělec, který celý život fotil jen to, co sám chtěl, s kamerou skutečně vyrůstal. Kolářův otec měl totiž v Ostravě fotoateliér. V osobním dokumentu vystupují kromě samotného Viktora Koláře pouze jeho žena a dvě dcery.

„Není tam žádná konfrontace s odborníky nebo teoretiky,“ podotýká režisérka Klára Řezníčková, která natáčela u Kolářů doma, v ostravských ulicích nebo na komentované prohlídce jeho retrospektivní výstavy v Praze. Pracovala s kameramanem Martinem Polčákem a hudební skladatelkou Terezou Bulisovou.

Dokument České televize měl předpremiéru v ostravském Minikině. Diváci České televize dokument uvidí na jaře na programu ČT art.

Na tvorbu Viktora Koláře se podívejte zde.

Viktor Kolář…

  • se narodil v roce 1941 v rodině vedoucího fotoateliéru v Ostravě. Vystudoval Fotografický institut. V roce 1964 měl na Černé louce první výstavu.
  • Roku 1968 emigroval do Kanady, pracoval tam, získal umělecká stipendia, přesto se v roce 1973 vrátil do Ostravy, kde ho čekaly výslechy na policii a práce dělníka v Nové Huti. Později dělal kulisáka v Divadle Petra Bezruče.
  • V roce 1985 se mohl vrátit ke svobodnému povolání fotografa. Roku 1994 začal učit fotografii na FAMU.
  • Vystavoval v New Yorku, Berlíně, San Franciscu, Dortmundu, v Aténách a dalších městech. Vydal řadu publikací. Žije a pracuje v Ostravě.