Program Kreativní Evropa pomáhá financovat i českou kulturu

Praha – České kultuře nechybějí nadšenci, ale peníze. Jedna z nejčastějších otázek divadelníků, filmařů a dalších umělců je, kde na svůj projekt sehnat dostatek financí. Do konce minulého roku pomáhaly české kultuře dva evropské dotační programy, které pokračují i letos. A dokonce s vyšším rozpočtem.

Kreativní Evropa, tedy nový program Evropské komise, se pokouší přispět k provozu dvou tisíc kin, k distribuci osmi stovek filmů a podpořit statisíce umělců. Od ledna si tak může o příspěvek zažádat téměř kdokoliv.

„Hlavním hlediskem pro získání financování projektů z oblasti kultury z programu Kreativní Evropa je především to, aby ty projekty byly zajímavé, aby byly inovativní a hlavně aby byly přeshraniční,“ vysvětlil Karel Barták zastupující Evropskou komisi v Česku.

Tuto funkci dřív plnil program Media, který „naděloval“ zejména filmařům, ostatní obory se zase obracely na program Kultura. Obojí se ale nyní spojilo a vznikla tak Kreativní Evropa. Měla by umožnit větší mezioborovou spolupráci, která je žádaná už jen z toho důvodu, že se kulturní oblasti navzájem přesahují a jen těžce se definují. Dochází také k různým spolupracím. 

Kreativní Evropa také usnadní „kulturní výměnu“ mezi jednotlivými státy. Na českých pultech se tak snáze objeví třeba kniha makedonského autora a naopak.

Program by měl mezi členské státy Evropské unie v příštích šesti letech rozdělit čtyřicet miliard korun.