Blízko od sebe - „Tvrdohlavá hra bez uspokojivého konce, zlá a zákeřná“

Naprosto nechápu, kde se v žánrovém označení filmu Blízko od sebe (August: Osage County) vzalo slovíčko komedie, protože krutější vztahovou hru jen těžko nalezneme. To, že jsou některé dialogy překvapující, chytré a absurdní až k smíchu, ještě neznamená, že nám tvůrci předkládají něco komického. Naopak, Blízko od sebe můžeme směle označit za tragédii až antických rozměrů, neboť determinace osob je nepřekonatelná, pro nikoho není východisko. Ani útěk z manželství či ze života není řešení. Všichni živí či mrtví zůstanou poznamenáni a uzavřeni ve svém osudu.

Snímek vznikl jako adaptace divadelní hry Tracyho Lettse August: Osage County, ověnčené mnoha oceněními, včetně Pulitzerovy ceny. Hru pod názvem Srpen v zemi indiánů svého času uvádělo Národní divadlo v Praze, v současnosti ji má na repertoáru Divadlo J. K. Tyla v Plzni.

Nelze přehlédnout, že Lettsovo rodinné drama velmi nápadně připomíná hru Eugena O’Neilla Cesta dlouhým dnem do noci z roku 1945. Tak jako u O’Neilla se i u Lettse při rodinném setkání v horkém srpnovém období odkrývají skryté bolesti a pokroucené vztahy, které neřešeny mohou vést až ke tragédii. Tak jako u O’Neilla i ve hře Srpen v zemi indiánů hlavním hybatelem krutého dění je matčina narkomanie a alkoholismus mužských postav (u O’Neilla je alkoholikem bratr hlavního hrdiny, u Lettse je to otec rodiny). Ale zatímco O’Neill v drásavém dramatu zpracovává autentické zážitky, Letts vytváří přesně odměřené, odcizené, řemeslně vystavěné drama, kterému jaksi chybí hloubka vlastního prožitku, přinášející potřebnou nejednoznačnost postav, která by umožnila soucit, pochopení a závěrečné odpuštění.

Tracy Letts, který stojí také za scénářem k filmu Blízko od sebe, vystavěl hlavní hrdinku, matku bojující s rakovinou a následnou závislostí na lécích, jako egocentrickou ženu, která přes všechny životní oběti nebyla schopna lásky. Jeho Violet Westonová (v uhrančivém podání Meryl Streepové) je ironická, krutá, sobecká, zahořklá dračice zahnaná do kouta, která si ani přes svou nemoc soucit nezasluhuje, natož pochopení a už vůbec ne odpuštění. Na konci přichází jediné možné, krutá samota.

Ovšem pod jejím vlivem se v bludném kruhu samoty ocitají i všichni ostatní. Vrcholem zákeřné, až přehnaně navrstvené stavby narušených vztahů je pak osud jediné lásky schopné dvojice, kterou tvoří jedna z dcer a údajný syn Violetiny sestry. Autor osudy vystavěl tak, že nikdo nemá šanci, buď v důsledku vlastních chyb, anebo jako jejich následek. Ačkoli všichni herci hrají jako bozi, na konci filmu se dostavuje hořký pocit neuspokojení.

Divák, který dvě hodiny sleduje marný boj všech o neexistující lásku, by si zasluhoval katarzi v podobě byť i jen letmého záblesku lidského citu hlavní postavy. Namísto toho přichází utvrzení, že si svou následnou opuštěnost opravdu zaslouží. Možná je to pravdivější než v dramatu Eugena O’Neilla, ale na rozdíl od něj méně působivé. A o co v uměleckém díle jde nejvíce? Výstižně výsledek pojmenoval jeden z recenzentů na ČSFD: „Tvrdohlavá hra bez uspokojivého konce, zlá a zákeřná“.  Důvod, proč jít do kina, zde nabízejí „jenom“ neobyčejné herecké výkony (především Meryl Streepová a Julia Robertsová), které celek vynášejí do uměleckých sfér.  

Blízko od sebe / August: Osage County - USA 2013. Režie: John Wells. Na snímku Meryl Streep, Julia Roberts.
Zdroj: Bontonfilm

Blízko od sebe / August: Osage County - Drama / Komedie, USA, 2013, 121 min. Režie: John Wells, Scénář: Tracy Letts (scénář, divadelní hra). Kamera: Adriano Goldman. Hudba: Gustavo Santaolalla. 

Hrají: Meryl Streep, Julia Roberts, Benedict Cumberbatch, Ewan McGregor, Abigail Breslin, Juliette Lewis, Chris Cooper, Margo Martindale, Dermot Mulroney, Sam Shepard, Julianne Nicholson, Misty Upham, Will Coffey, Newell Alexander.

V kinech od 30. 1. 2014