Šok z pádu odsunul Život po životě. Costu dostal debut Nathana Filera

Londýn - Prestižní britskou literární cenu Costa získal romanopisec a bývalý ošetřovatel v psychiatrické léčebně Nathan Filer za román The Shock of the Fall (Šok z pádu). Porota vítěze vybírala z pěti finalistů.

Cena Costa se tradičně vybírá mezi vítězi pěti jednotlivých kategorií: nejlepší román, debut, kniha poezie, životopis a kniha pro děti. Letos byla favoritkou bookmakerů na hlavní ocenění Kate Atkinsonová, která dostala před třemi týdny cenu Costa za román Life after Life (Život po životě). Filer tehdy vyhrál v kategorii nejlepší debut (více zde).

Hlas dokonale odpovídá námětu

Jeho román líčí příběh schizofrenického mladíka, který zápasí s pocitem viny. „Tato kniha ve velmi dobré konkurenci vybočovala,“ uvedla předsedkyně poroty Rose Tremainová: „Hlas, který si autor vybral pro vyprávění svého příběhu, dokonale odpovídá námětu. Kniha je mimořádně jímavá, aniž by byla sentimentální.“

Dvaatřicetiletý Filer nyní učí na univerzitě v Bathu. Je kvalifikovaným ošetřovatelem a několik let pracoval v psychiatrické léčebně v Bristolu. Rozhodnutím poroty byl tak překvapen, že si ani nepřipravil děkovací řeč. S cenou dostal šek na 30 tisíc liber, tedy milion korun.

Loni se celkovou vítězkou ceny Costa stala Hilary Mantelová díky svému historickému románu Předveďte mrtvé, za který obdržela i prestižní Man Bookerovu cenu.

Literární ocenění Costa se začalo udělovat již v roce 1971 jako Whitbreadova cena. Od roku 2006 převzal sponzorství kavárenský řetězec Costa. O cenu se mohou ucházet autoři, kteří žijí v Británii a v Irsku.