Chaplinova buřinka se na plátně objevuje už sto let

Praha – Komik Charlie Chaplin je nezaměnitelný. Dnes je tomu sto let, kdy se poprvé objevil na velkém plátně v prvotině Chaplin si vydělává na živobytí. Ve třináctiminutovém snímku americké společnosti Keystone si zahrál podvodníka, a odstartoval tím svou filmovou kariéru.

Video Chaplin baví na plátně už 100 let
video

Chaplin baví na plátně už 100 let

Cylindr, hůlka a knírek – tak banální věci, z nichž dokázal Chaplin tolik vykřesat. Přestože se móda v průběhu jeho kariéry měnila, on se své image skálopevně držel. Neopustil ji ani jako herec, scenárista, režisér či skladatel.

„Jeho tvorba byla k smíchu, a přitom dojemná. Charlie Chaplin byl velkým humanistou. Jeho filmy byly velmi sociální a lidské,“ charakterizuje komikovu práci zakladatel Chaplinova muzea ve Švýcarsku. Ve výše zmíněné prvotině se herec vydává za lorda a snaží se vetřít do vážené rodiny. Pak jako falešný novinář krade senzační fotografie. Snímek z roku 1914 u diváků nijak zvlášť neuspěl, pro Chaplina se ale jednalo o životní zlom.

Vynořily se však spekulace, jež tvrdí, že se nejednalo o bavičovu první zkušenost před kamerou. Nahrává tomu i objev z roku 2010, kdy se v americkém antikvariátu už léta povaloval film krále komiků, který se na plátnech objevil jen o necelé dva týdny později.

„To vám dává naději, že existuje více materiálů, které nejsou zdokumentovány. Hodně filmů z té doby chybí, takže je možné, že i další někde kolují,“ prohlásil filmový historik, který snímek objevil.

Nic ale nezmění to, že se z Chaplina stala ikona, která svým humorem, genialitou a posláním má co říct divákům po celém světě i v dnešní zrychlené době. S postavou tuláka se lidé mohli identifikovat, protože byl nějakým způsobem utlačován. Když ještě dosadil postavě nešťastně romantický háv, měl publikum v kapse.