Chaplinova buřinka se na plátně objevuje už sto let

Praha – Komik Charlie Chaplin je nezaměnitelný. Dnes je tomu sto let, kdy se poprvé objevil na velkém plátně v prvotině Chaplin si vydělává na živobytí. Ve třináctiminutovém snímku americké společnosti Keystone si zahrál podvodníka, a odstartoval tím svou filmovou kariéru.

Video Chaplin baví na plátně už 100 let
video

Chaplin baví na plátně už 100 let

Chaplin baví na plátně už 100 let

Jak si Chaplin vydělával na živobití

Cylindr, hůlka a knírek – tak banální věci, z nichž dokázal Chaplin tolik vykřesat. Přestože se móda v průběhu jeho kariéry měnila, on se své image skálopevně držel. Neopustil ji ani jako herec, scenárista, režisér či skladatel.

„Jeho tvorba byla k smíchu, a přitom dojemná. Charlie Chaplin byl velkým humanistou. Jeho filmy byly velmi sociální a lidské,“ charakterizuje komikovu práci zakladatel Chaplinova muzea ve Švýcarsku. Ve výše zmíněné prvotině se herec vydává za lorda a snaží se vetřít do vážené rodiny. Pak jako falešný novinář krade senzační fotografie. Snímek z roku 1914 u diváků nijak zvlášť neuspěl, pro Chaplina se ale jednalo o životní zlom.

Vynořily se však spekulace, jež tvrdí, že se nejednalo o bavičovu první zkušenost před kamerou. Nahrává tomu i objev z roku 2010, kdy se v americkém antikvariátu už léta povaloval film krále komiků, který se na plátnech objevil jen o necelé dva týdny později.

„To vám dává naději, že existuje více materiálů, které nejsou zdokumentovány. Hodně filmů z té doby chybí, takže je možné, že i další někde kolují,“ prohlásil filmový historik, který snímek objevil.

Nic ale nezmění to, že se z Chaplina stala ikona, která svým humorem, genialitou a posláním má co říct divákům po celém světě i v dnešní zrychlené době. S postavou tuláka se lidé mohli identifikovat, protože byl nějakým způsobem utlačován. Když ještě dosadil postavě nešťastně romantický háv, měl publikum v kapse.