Božena a její chlapci

Praha - Martyrium jednoho srdce a dvou osudů pro tři herce vyplňuje od prosince komorní prostor pražského divadla Viola. Opožděně, k 150. výročí smrti Boženy Němcové v roce 2012, zařadilo na repertoár hru o nelehkém partnerském životě této spisovatelky. V hlavní roli Tatiana Vilhelmová.

Zdroj: Divadlo Viola Autor: Viktor Kronbauer

Hru napsal básník Miloš Horanský, který ji ve spolupráci s Viktorií Čermákovou také režíruje. Text i inscenace jsou koláží života Němcové s Josefem Němcem, plného dramat, vzpoury, souznění i poezie. Za úředníka finanční stráže, o deset let staršího, se Barbora Panklová provdala v sedmnácti. Život po boku uvědomělého Čecha byl neklidný s ustavičným stěhováním a politickou perzekucí. 

Němce ztvárnil na prknech Violy Aleš Procházka. Třetí na scéně - Tomáš Pavelka - vystupuje v rolích milenců Němcové, například básníka Václava Bolemíra Nebeského či přírodovědce a novináře Jana Helceleta. „Bývá ukazováno, že si užívala, ale opak byl pravdou - ona si hledala opravdovou lásku,“ domnívá se představitelka Němcové Tatiana Vilhelmová. Totéž vyjadřuje i název inscenace: Neumím jinak než láskou.

Hra ale také připomíná vlastenectví a nelehké postavení ženy-autorky, na jejíž potřebu svobody pohlíželi mnozí, včetně jejího manžela, s nepochopením. Od první poloviny 19. století se mnohé změnilo, ale podle Vilhelmové je přesto tehdejší spisovatelčina jinakost stále aktuální.

Neumím jinak než láskou / Tatiana Vilhelmová (Božena Němcová), Aleš Procházka (Jan Němec)
Zdroj: Divadlo Viola
Autor: Viktor Kronbauer

„Šlo hlavně o to, ukázat Boženu Němcovou jako bohatou bytost, jako literárního génia a zároveň matku, které jde o mravní zásady. (…) Ženy pořád ještě nejsou tak svobodné, za což ona bojovala, a je důležité to připomínat. Především si myslím, že jako žena je nadčasová,“ podotkla Vilhelmová k představení.

V den výročí spisovatelčina narození - 4. února - jej ve Viole nehrají. Zajít na nejbližší reprízu můžete až v březnu, ty únorové jsou vyprodané.