Krize Klicperova divadla: Radní se přou o nemocného ředitele

Hradec Králové - Snahu odstranit z funkce úspěšného ředitele Klicperova divadla v Hradci Králové Ladislava Zemana, který dlouhodobě onemocněl, vytkla členům správní a dozorčí rady divadla městská radní Lenka Jaklová. Dále požádala kontrolní výbor, aby prověřil, zda mají všichni členové správy divadla platné mandáty a mohou rozhodovat.

Video Spory o Klicperovo divadlo
video

Spory o Klicperovo divadlo

„Nejméně dva roky je tady tlak na to, aby ředitel odstoupil. A teď, když se léčí, tlak nevybíravě zintenzivnil, což považuju za nesmírně neetické,“ tvrdí hradecká radní za TOP 09 Lenka Jaklová. Podle ní chce Zemana nahradit náměstkyně ředitele Eva Mikulková.

„Rozhodně jsem se nikdy ani v nejmenším nezajímala o toto místo,“ odmítá obvinění ekonomka divadla Mikulková. Připouští však, že zájemci o místo ředitele existují.

Ředitel z konkurzu

Klicperovo divadlo je obecně prospěšnou společností kraje a města. Správní rada neurčila, kdo divadlo řídí v nepřítomnosti ředitele, což scénu nyní ochromuje. „V tuto chvíli neexistuje statutární zástupce,“ připomíná člen správní rady Petr Stejskal (KDU-ČSL).

Podle Stejskala rada dosud neschválila 55milionový rozpočet divadla na letošní rok ani neurčila potřebná personální pravidla. Rada uvažuje o tom, že příštího ředitele vybere v konkurzním řízení. „Ředitel by se měl vybírat konkurzním řízením a jeho funkční období by mohlo být pět let,“ uvažuje radní Stejskal.

Mnozí však nejsou s takovým řešením spokojeni. „Člověk formátu pana ředitele Zemana zaslouží spíše naši úctu než snahu ho vystřídat formou nějakého účelově vyvolaného výběrového řízení,“ říká návštěvník divadla Pavel Pechánek.

Ladislav Zeman s cenou Alfréda Radoka pro Divadlo roku
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Ředitel Ladislav Zeman úspěšně vede divadlo po čtvrt století. Sám pro Českou televizi uvedl, že po této sezoně ve funkci skončí. Více prý situaci komentovat nechce. Klicperovo divadlo patří mezi respektované české scény. Je držitelem mnoha ocenění a za rok 2013 bylo opět nominováno na Divadlo roku.