Národní divadlo podpoří ústecké Činoherní studio

Praha - Večer na podporu ústeckého Činoherního divadla, které se ocitlo v těžké finanční situaci, pořádá v neděli Činohra Národního divadla s Asociací profesionálních divadel. Od 20:00 bude ústeckému souboru věnován pořad Barování Filipa Rajmonta a Sandry Novákové - večer plný hudebních překvapení, improvizace a glosování aktuální společenské situace. Hosty večera budou herci a technici z ohrožené ústecké scény.

Národní divadlo poskytne svoje prostory také pro čtvrteční setkání divadelníků z celé republiky, kde bude zveřejněna petice podporující ústeckou scénu. „Vyzýváme primátora Ústí nad Labem, aby (…) zrušil nestandardně vypsaná výběrová řízení na finanční prostředky pro činohru v Ústí nad Labem a poskytl finanční prostředky na rok 2014 Činohernímu studiu na základě smlouvy bez výběrového řízení,“ říká předsedkyně Asociace profesionálních divadel Eva Kejkrtová-Měřičková, iniciátorka petice.

„Dnešní problém Činoherního studia v Ústí nad Labem je problémem všech regionálních veřejných divadel v Česku,“ říká umělecký šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal. „Prakticky všechna divadla u nás se potýkají s problémem závislosti na momentální politické reprezentaci a s tím spojenou otázkou financování,“ připomíná.

Ústecké činoherní divadlo musí po více než 40 letech rušit představení. Důvodem je změna způsobu financování ústeckých divadel, kterou učinil magistrát v průběhu divadelní sezony a kvůli které není možné zajistit potřebné finance včas. Město vypsalo grantové řízení na peníze určené pro činohru v Ústí nad Labem. Na studiovou scénu určilo částku osm milionů korun a čtyři miliony určilo na dosud neexistující činohru pro Severočeské divadlo opery a baletu. Divadlo žádá město, aby zrušilo vypsané dotační řízení a peníze byly poskytnuty jemu.

Vyjádření mluvčího magistrátu Ústí nad Labem
Zdroj: ČT24

Uvádí, že nemá problém s účastí v grantovém řízení, ale není schopno v polovině divadelní sezony a měsíc po začátku fiskálního roku dostát všem svým závazkům a zároveň přistoupit na nesplnitelné podmínky. Grantová řízení by podle divadla měla být vyspána ve větším časovém předstihu.

Rada města Ústí nad Labem zatím nemá v plánu zasahovat do dění kolem Činoherního divadla. Radní by měli zasednout příští pondělí. Primátor města Vít Mandík se kvůli financování divadel obrátil na ministra kultury Daniela Hermana. „Bod týkající se Činoherního divadla na programu rady není,“ řekl Rouč s tím, že situace se ale ještě může změnit.


Činohernímu studiu vyjadřují podporu nejen četné tuzemské scény a divadelníci, ale i mnozí herci, třeba Karel Roden, Jiří Bartoška, Ivan Trojan, David Suchařípa, Soňa Červená.

Ministerstvo kultury na své stránce uvedlo, že nemá možnost, jak divadlu pomoci. „Činoherní studio bylo v roce 2013 podpořeno z rozpočtu ministerstva částkou 725 000 korun v rámci programu podpory profesionálních divadel. Pro rok 2014 zatím dotace z tohoto programu nebyly rozděleny,“ uvádí ministerstvo s tím, že vzhledem k účasti v tomto programu již není možné, aby divadlo zažádalo o dotaci z programu jiného. Divadlo se zatím na MK s prosbou o pomoc či podporu neobrátilo, ministerstvo ale prý bude samo Činoherní studio kontaktovat, aby zjistilo bližší podrobnosti.

Video Zavřený činoherák v Ústí získává podporu od kolegů z Prahy
video

Zavřený činoherák v Ústí získává podporu od kolegů z Prahy