Cena prodává, platí u Magnesie Litery. Uchází se o ní 349 knih

Praha - Jak se může stát kniha bestsellerem? Jednou z možností je získat ocenění Magnesia Litera, jak dokazuje případ Knihy roku 2012, jejíž prodej se po oznámení vítězů zdvojnásobil. Z produkce loňského roku dorazilo k porotcům rekordních 349 titulů. Nejlepší z nich budou celkem v osmi kategoriích vyhlášeny 8. dubna.

Video Magnesia Litera se chystá na třináctý ročník
video

Magnesia Litera se chystá na třináctý ročník

Literární ceny se letos udělují potřinácté. Jejich cílem je mimo jiné upozorňovat na kvalitní české a překladové knihy, což se podle všeho daří. Vítězný román roku 2012 - Rybí krev od Jiřího Hájíčka - překročil díky ocenění hranici bestselleru, za niž se považuje 10 tisíc prodaných výtisků. „Z původních 6683 prodaných výtisků od vydání knihy v březnu 2012 do února 2013 se prodeje téměř zdvojnásobily a do konce roku 2013 se prodalo téměř 12.000 výtisků,“ upřesnil Pavel Mandys z pořádajícího sdružení Litera.

Nejde přitom o výjimku. „V poslední čtyřech pěti letech se nám daří, že vítězná kniha dosahuje násobných prodejů a i v těch absolutních číslech se prodej blíží bestsellerovým hranicím,“ potvrdil Mandys. Zvýšený čtenářský zájem se dotkl také vítězů ostatních kategorií, i když podobných čísel nedosahovali: komiks Velké dobrodružství Pepíka Střechy od Pavla Čecha, kniha Jiřího Křesťana o Zdeňku Nejedlém nebo prvotina Jaroslava Žváčka Lístek na cestu z pekla. 

Knihy oceněné Magnesií Literou za rok 2012
Zdroj: ČT24

Konkrétní tituly letošního ročníku zatím známy nejsou. Přihlášené knihy budou odborné poroty poszovat do března. Nejpočetněji je tradičně zastoupena próza - mezi navrženými autory 73 titulů se dvakrát objevují otec a syn - Petr a Martin Vopěnkovi a Ludvík a Jan Němcovi. 

Celkem obdrželi porotci 349 návrhů (což je o 24 více než loni) od 117 subjektů. Kromě nakladatelů mohou knihy přihlašovat i muzejní či galerijní instituce, školy a také sami autoři. Zvýšený počet přihlášených knih je ale podle pořadatelů nutné brát s rezervou. Spíš než oživením trhu a nadúrodou dobrých knih je dán větším zájmem nakladatelství a i malou soudností přihlašovatelů.  

Kniha otevřených dveří

Vítězové budou vyhlášeni v osmi kategoriích: nakladatelský čin, překladová kniha, literatura faktu, kniha pro děti a mládež, poezie, próza, objev roku a kniha roku, která se vybírá napříč všemi kategoriemi, s výjimkou nakladatelského činu a překladu. Hlasovat v soutěži mohou i sami čtenáři - elektronicky na stránkách Magnesie Litery či prostřednictvím speciálních pohlednic, a to až do 28. března.

Magnesia Litera 2012: Kniha roku pro Jiřího Hájíčka za román Rybí krev
Zdroj: ČTK/Host

Ceny se budou udělovat 8. dubna na Nové scéně Národního divadla, slavnostní večer odvysílá ČT art. Provedou jím tentokrát Daniela Písařovicová a Jiří Havelka, jenž bude také režisérem předávání. Hlavní motiv letošního ročníku - kniha v podobě otevřených dveří - by měl dominovat i ceremoniálu. „Je možné, že se potkáme také se Švejkem, Kájou Maříkem a budou se tam prohánět Sultán a Tyrl,“ nevylučuje Havelka.

Se všemi nominovanými se příznivci literatury seznámí ještě před vyhlášením výsledků při čtyřech autorských čteních. Konat se budou každou středu od 12. března do 2. dubna v Knihovně Václava Havla v pražské Galerii Montmartre.