Strýček Váňa v Brně - hořká komedie o homo sapiens

Brno - Po půlstoletí se na prkna brněnského Městského divadla vrací Strýček Váňa. Hru Antona Pavloviče Čechova plnou skepse, hořkosti, ale i humoru uvede v premiéře 8. února.

Zdroj: Městské divadlo Brno Autor: Jef a Tino Kratochvilovi

Děj se odehrává na zapadlém venkovském statku, kam přijíždí penzionovaný profesor Serebrjakov se svou mladou a krásnou ženou Jelenou. Na statku hospodaří bratr profesorovy první ženy Vojnickij (strýček Váňa) a Soňa, Serebrjakova dcera z prvního manželství. Návštěva honorace z města obrátí zaběhnutý chod hospodářství naruby.

„Je to hra o hledání štěstí, o tom, jak kdo naloží s darem života. Čechovovi hrdinové jsou v určitém věku, kdy už rekapitulují své osudy, a vyznění není zrovna příznivé,“ podotkl k inscenaci její režisér Stanislav Moša.

Souboj vášní, sebeklamů, rozbitých iluzí, nenaplněných nadějí a neopětovaných lásek podává podle divadla nadmíru působivý nadčasový obraz způsobu života druhu homo sapiens. Hru plnou humoru a smutku napsal Čechov před sto dvaceti roky, ale čechovovské trápení, trapnosti a směšnosti nejsou dnešku vůbec vzdálené.

Strýček Váňa
Zdroj: Městské divadlo Brno
Autor: Jef a Tino Kratochvilovi

Obsazením i režijním přístupem inscenace navazuje na Tři sestry téhož autora, které se v Městském divadle hrály od roku 2009. Vyznění Strýčka Váni by podle režiséra Stanislava Moši nemělo být příliš beznadějné a skeptické, slibuje spíše hořkou komedii s krásnými hereckými party. „Musím říct, že nikdo z postav radost nenalézá, ale bychom diváky neodradili, jsou tam i komické momenty,“ potvrdil Viktor Skála, představitel hlavního hrdiny. V dalších rolích se představí Zdeněk Junák, Ivana Vaňková nebo Petr Štěpán.