Strýček Váňa v Brně - hořká komedie o homo sapiens

Brno - Po půlstoletí se na prkna brněnského Městského divadla vrací Strýček Váňa. Hru Antona Pavloviče Čechova plnou skepse, hořkosti, ale i humoru uvede v premiéře 8. února.

Zdroj: Městské divadlo Brno Autor: Jef a Tino Kratochvilovi
Video Strýček Váňa přijel po 50 letech do Městského divadla Brno
video

Strýček Váňa přijel po 50 letech do Městského divadla Brno

Děj se odehrává na zapadlém venkovském statku, kam přijíždí penzionovaný profesor Serebrjakov se svou mladou a krásnou ženou Jelenou. Na statku hospodaří bratr profesorovy první ženy Vojnickij (strýček Váňa) a Soňa, Serebrjakova dcera z prvního manželství. Návštěva honorace z města obrátí zaběhnutý chod hospodářství naruby.

„Je to hra o hledání štěstí, o tom, jak kdo naloží s darem života. Čechovovi hrdinové jsou v určitém věku, kdy už rekapitulují své osudy, a vyznění není zrovna příznivé,“ podotkl k inscenaci její režisér Stanislav Moša.

Souboj vášní, sebeklamů, rozbitých iluzí, nenaplněných nadějí a neopětovaných lásek podává podle divadla nadmíru působivý nadčasový obraz způsobu života druhu homo sapiens. Hru plnou humoru a smutku napsal Čechov před sto dvaceti roky, ale čechovovské trápení, trapnosti a směšnosti nejsou dnešku vůbec vzdálené.

Strýček Váňa
Zdroj: Městské divadlo Brno
Autor: Jef a Tino Kratochvilovi

Obsazením i režijním přístupem inscenace navazuje na Tři sestry téhož autora, které se v Městském divadle hrály od roku 2009. Vyznění Strýčka Váni by podle režiséra Stanislava Moši nemělo být příliš beznadějné a skeptické, slibuje spíše hořkou komedii s krásnými hereckými party. „Musím říct, že nikdo z postav radost nenalézá, ale bychom diváky neodradili, jsou tam i komické momenty,“ potvrdil Viktor Skála, představitel hlavního hrdiny. V dalších rolích se představí Zdeněk Junák, Ivana Vaňková nebo Petr Štěpán.