Podpory Činoherního studia v Ústí se chopila Nová scéna

Praha - Na Nové scéně Národního divadla probíhá benefiční představení na podporu ústeckého Činoherního studia, které kvůli nedostatku financí ruší představení. Z popudu Asociace profesionálních divadel a české první scény během večera vystoupí Filip Rajmont a Sandra Nováková se svým pořadem Barování. Připojí se k nim na sedmdesát umělců včetně herců a techniků z ohrožené ústecké scény. Večer můžete sledovat v přímém přenosu na ČT art.

Na dnešní představení se prodávaly vstupenky po symbolických 89 korunách. Během večera vystoupí Lenka Nová, Ondřej Ruml, Klára Cibulková, Petra Hřebíčková, skupina Jelení Loje, Igor Orozovič a jeho dudy, Jiří Hájek s písní Franze Schuberta, Bára Basiková nebo Vojta Lavička. 

Přítomní budou moci podepsat petici na podporu ohroženého Činoherního studia v Ústí nad Labem, která apeluje na ústeckého primátora. Její součástí je i požadavek na poskytnutí dotaci Činohernímu studiu na letošní rok nebo připravení řízení na jeho financování v období 2015-2018.

S divadlem zatočily změny z dílny ústeckého magistrátu

Ústecké Činoherní studio musí po více než 40 letech fungování rušit představení. Důvodem je změna způsobu financování ústeckých divadel, kterou udělal magistrát v průběhu divadelní sezony. Město vypsalo grantové řízení na peníze určené pro činohru v Ústí nad Labem, přičemž na studiovou scénu určilo částku osm milionů korun a čtyři miliony určilo na dosud neexistující činohru pro Severočeské divadlo opery a baletu. Divadlo nyní město žádá, aby vypsané dotační řízení zrušilo a peníze byly poskytnuty jemu.

Umělecký šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal:

„Dnešní problém Činoherního studia v Ústí nad Labem je problémem všech regionálních veřejných divadel v Česku. (…) Prakticky všechna divadla u nás se potýkají s problémem závislosti na momentální politické reprezentaci a s tím spojenou otázkou financování.“


Video Vstup Terezy Radvákové z Nové scény Národního divadla
video

Vstup Terezy Radvákové z Nové scény Národního divadla