Ústecké Činoherní studio odmítá možnost grantu, žádá dotaci

Ústí nad Labem  - Činoherní divadlo se nebude ucházet o granty, které na financování činohry vypsalo Ústí nad Labem. Přestože město dosud financovalo divadlo prostřednictvím dotace, v lednu městská rada rozhodla, že na letošní financování kultury vypíše dva granty. Osmimilionový grant je určený pro studiovou formu činohry, další čtyři miliony pak na neexistující činohru v budově Severočeského divadla opery a baletu. Podle nejenom ústeckých divadelníků jsou městem vypsané granty nesmyslné.

„Činoherní studio se neúčastní soutěže o granty z důvodu nesmyslnosti takového postupu i proto, že nabízená částka osm milionů nepokryje náklady Činoherního studia do konce roku 2014,“ píše v prohlášení divadlo. Zároveň informuje o tom, že činnost neobnoví. „Hrát začneme od té doby, kdy budou smluvně zajištěny prostředky pro zdárný provoz do konce roku 2014 a kdy bude garantována zdárná budoucnost Činoherního studia na další minimálně dva roky,“ stojí v prohlášení.

Zastupitelé ODS dnes požádali primátora o svolání mimořádného zastupitelstva. Předseda klubu Nesvadba řekl, že žádost podepsalo všech osm zastupitelů strany. Na to, aby primátor zasedání svolat musel, je podle zákona o obcích třeba víc než třetina podpisů všech zastupitelů, v případě Ústí nad Labem to je 13 podpisů. „Různými cestami jsme oslovili všechny zastupitele za demokratické strany, aby se k naší žádosti připojili,“ uvedl Nesvadba. Podle mluvčího magistrátu Karla Rouče žádná žádost na magistrát zatím nepřišla. Řádné zasedání zastupitelů má být 3. března.

Budova Činoherního studia v Ústí nad Labem
Zdroj: ČTK

Činoherní studio přerušilo 31. ledna kvůli nejasnostem ve financování provoz. Podpora ústeckým divadelníkům přichází z celé země. O situaci chce přímo v Ústí nad Labem jednat ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Podle mluvčí ministerstva Anny Ješátkové by měl být termín návštěvy jasný na konci tohoto nebo začátkem příštího týdne.