Úhlavními nepřáteli jsou přátelé, varují v Rytířské

Praha – Jak moc snadné je narušit dlouholeté přátelství? A co se může stát, když před svými kamarády neopatrně zacházíte s mobilním telefonem? Na tyto otázky odpovídá francouzská komedie Úhlavní přátelé, kterou si na repertoár přibralo Divadlo v Rytířské. Premiéra hry, v níž hrají Miroslav Vladyka nebo Tereza Kostková, je naplánována na sobotu 15. února.

Zdroj: Divadlo v Rytířské Autor: Petr Našic

Autorkou humoristického díla je Carole Greepová, do českého překladu ho převedla Anežka Svobodová. Originál měl ve Francii premiéru v roce 2003. Poté úspěšně překročil hranice země galského kohouta a po celé Evropě patří mezi oblíbené komedie.

Divadlo v Rytířské obsadilo do hlavních rolí Nelu Boudovou, Radka Holuba, Miroslava Vladyku a Terezu Kostkovou.

O co vlastně v Úhlavních přátelích jde? Pierre a Marie jedou za svými dlouholetými přáteli Charlesem a Carole, kteří žijí na venkově. Cesta je dlouhá, a tak si krátí čas svou oblíbenou zábavou - pomlouváním. Není těžké uhodnout, kdo je v centru jejich pozornosti a na kom nenechají nit suchou. Víc než drobným nedostatkem se ukáže nepatrný detail – Pierre totiž nezamkl klávesnici na svém mobilu a omylem vytočil číslo hostitelů. Ti díky tomu v přímém přenosu poslouchají vše, co si o nich nejlepší přátelé myslí. Pomluvení se rozhodnou, že si návštěvu trochu vychutnají…

Divadlo v Rytířské avizuje další inscenace, jednou z nich je např. romantický příběh Frankie a Johnny, kteří se sblíží po absolvování nepěkných životních peripetií. Podle této předlohy byl v roce 1991 natočen film s Al Pacinem a Michelle Pfeifferovou. Na programu se drží také monodrama Poprvé vdaná, za nějž obdržela herečka Taťjana Medvecká Thálii. Tato scéna uvádí i lidovou legendu Stefana Caneva s tragikomickými prvky Druhá smrt Johanky z Arku.