Zemřel autor letenského Metronomu Vratislav Karel Novák

Praha - Ve středu zemřel ve věku 71 let autor letenského Metronomu Vratislav Karel Novák. Novák vytvořil desítky plastik a šperků a svými kinetickými objekty obohatil českou krajinu i prostor lidského těla. Jeho dílo je vystaveno v řadě měst v Česku, ale i ve Spojených státech, nejvíce ho ale proslavil právě pohyblivý objekt na Letenské pláni v Praze.

Novákovy objekty jsou složité mechanismy, které téměř vždy využívají pohybu, světla i zvuku. Novákova tvorba byla zaměřena na kov a šperk, jako profesor vyučoval do roku 2007 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, poté na Fakultě umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Převážnou část své tvorby rodák z Prahy spojil s libereckým regionem.

Nejznámější Novákovou prací je ale Metronom na soklu někdejšího Stalinova pomníku na hraně Letenské pláně v Praze. Pohyblivý umělecký objekt nazval Novák „Stroj času“. Protože připomíná Mälzelův metronom s reverzním kyvadlem (Jan Nepomuk Mälzer v roce 1816 na podnět Ludwiga van Beethovena zhotovil první mechanický metronom), ujalo se pro něj označení „Metronom“, ačkoli mechanická konstrukce je úplně jiná.

Metronom na Letné
Zdroj: ČTK
Autor: Mlch Petr

Letenský pohyblivý stroj byl vztyčen v roce 1991 u příležitosti 100leté průmyslové výstavy. Kyvadlo, které vyrobila společnost ČKD Racionalizace pro Československou všeobecnou výstavu konanou v roce 1991, je vysoké 25 m a váží 7 tun. Jeho základem je tříboký jehlan, který nese kyvadlo s výkyvem šedesáti stupňů. Rovnováhu zajišťuje dvoutunové vahadlo. Instalaci kyvadla nemohla kvůli obavám z porušené statiky podstavce po odstřelení Stalinova pomníku provádět pozemní technika, proto jej na místo osadila obří helikoptéra.

Podzemí pod pomníkem je velké takřka jako Palachovo náměstí u Rudolfina a mělo sloužit jako muzeum J. V. Stalina.  V roce 1989  se v podzemí nacházel rockový klub a z těchto prostor vysílala první soukromá rozhlasová stanice, která byla později přejmenována na Radio 1, poté podzemí sloužilo převážně jako skladiště.

Před kyvadlem stál na Letné Stalinův pomník

Stalinův pomník v PrazeMonumentální Stalinův pomník byl na Letné odhalen 1. května 1955. Postavil ho sochař Otakar Švec a arch. Jiří a Vlasta Štursovi. Pomník na okraji letenské pláně v ose stávajícího schodiště a mostu Svatopluka Čecha byl sestavený z 226 mnohatunových kvádrů liberecké žuly. Sousoší na patnáctimetrovém podstavci mělo výšku 15,5 metru a bylo dlouhé 22 metrů. Za Stalinem po jeho pravici stáli zástupci československého lidu: dělník, žena pracující v zemědělství, vynálezce a vojín; po levici pak byli zástupci lidu Sovětského svazu: dělník, vědec – mičurinec, kolchoznice a rudoarmějec. Monument nestál nad Prahou dlouho. Poté, co byl odhalen Stalinův kult osobnosti a jeho zločiny proti vlastnímu národu, byl na podzim 1962 částečně rozebrán a poté odstřelen.


Novák je držitelem několika mezinárodních ocenění. V roce 2001 zvítězil v mezinárodní soutěži na plastiku v Cincinnati, kde společně se Suzan Rae Ewingovou vytvořili 27 metrů vysokou Krystalovou věž, na jejímž vrcholu se do několika směrů pohybuje ráhno s rotující zlatou hvězdou, která představuje symbol svobody. V roce 1996 získal zlatou medaili na řemeslném veletrhu v Mnichově.