Mayall dostal kalumet, do Trutnova přijede Patti Smithová

Praha - Britský bluesman John Mayall v neděli se svoji kapelou roztleskal zaplněné Divadlo Archa v Praze. Koncert s názvem Trutnoff in Archa byl prvním vystoupením z evropského turné konaného při příležitosti jeho osmdesátin. K jubileu mu pořadatelé v duchu image festivalu v Trutnově, který také organizují, věnovali indiánskou dýmku kalumet. Zároveň před koncertem oznámili, že největší zahraniční hvězdou letošního ročníku bude americká písničkářka Patti Smithová.

„Nikdy nebyla pouze zpěvačkou, jakkoli vynikající, osobitou a zcela ojedinělou, zpěvačkou, která nejen že si své písně sama psala, ale také je naprosto jedinečně dokázala podat. Je výtečnou básnířkou, autorkou i česky vydaných vzpomínek Just Kids. Patti je také významnou aktivistkou – tedy angažovanou občankou. A to v době a situaci, kdy se většina rockových muzikantů omezuje na muziku a vlastní úspěch a o nějaké angažovanosti nechce ani slyšet,“ uvedl hudební publicista Josef Rauvolf.

Mayall, zpěvák hrající na klávesy a foukací harmoniku, na festivalu v Trutnově vystoupil letos 16. srpna. Legendární hudebník a učitel Erika Claptona opět svým příznivcům napříč generacemi nabídl své energické bluesové písně podpořené skvělou doprovodnou kapelou. Někteří diváci vyslechli výzvu pořadatelů, aby na „narozeninové“ vystoupení přinesli na oslavu Mayallových osmdesátin nějaký dárek. Nositele Řádu britského impéria, který vydal přes pět desítek alb a zahrál si s řadou dalších slavných muzikantů, tak například potěšil velký dort. „S oslavou a koncertem Johnových osmdesátin se pokusíme do divadelního prostoru přenést charakteristicky spikleneckou a přátelskou atmosféru trutnovského festivalu,“ plánoval před koncertem zakladatel trutnovského festivalu Martin Věchet. Tomu odpovídalo i focení Mayalla a jeho hudebníků s fanoušky po vystoupení.

Patti Smithová na 68. mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andrew Medichini

Pořadatelé Open Air Festivalu Trutnoff dnes oznámili i první jména letošního „trutnovského Woodstocku“, který se uskuteční od 14. do 17. srpna. Vedle Smithové festival, který se letos z Open Air Trutnov přejmenoval na Trutnoff Open Air Festival, přivítá mimo jiné tuzemské skupiny Plastic People of the Universe, Doctor Victor, Visací zámek, Hentai Corporation, Mňága & Žďorp, Sto zvířat, Poletíme? a další.

Tradiční festival je specifický tím, že dopředu nezveřejňuje program s časovým harmonogramem účinkujících. První neoficiální ročník festivalu se uskutečnil již v roce 1984 ve Starých Bukách, ale rozehnala jej tehdejší Státní bezpečnost (StB). První oficiální ročník Českého Woodstocku se měl konat následně za tři roky. Také tuto akci rozehnala StB, pořadatelům pomohl Václav Havel, když u sebe na Hrádečku schoval aparaturu. Exprezident festival podporoval i v pozdějších letech.