Pavel Liška šílí v Divadle Na zábradlí

Praha - Po několika letech se na jeviště pražského Divadla Na zábradlí vrátil Jan Antonín Pitínský, a to nejen v pozici režiséra, ale také jako autor. V jeho zpracování kubánské novely Guillerma Rosalese nazvané Boarding Home, maximálně hořký se v hlavní roli představí Pavel Liška. Ve světové premiéře ji tato scéna uvede 21. února.

Jde o silný lidský příběh spisovatele Williama, který se jednoho dne rozhodne emigrovat z Kuby do Spojených států. Důvodem emigrace není přímo konflikt s Castrovým režimem, nýbrž celková potřeba změny. Hrdina hry poté, co se mu na zdech začnou zjevovat ďáblové a začne slyšet hlasy, dospěje k závěru, že zešílel.

Ústřední postavu hraje Pavel Liška, který rovněž po několika letech stanul na tomto jevišti. V dalších rolích vystupují např. Anežka Kubátová v alternaci s Terezou Vilišovou, Jiří Ornest, Miloslav Mejzlík, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha a Magdalena Sidonová. V netradiční roli se představuje písničkář Vlasta Třešnák, jehož hudba zní živě v průběhu představení.

Video Boarding Home, maximálně hořký v Divadle Na zábradlí
video

Boarding Home, maximálně hořký v Divadle Na zábradlí

Podle dramaturgyně Ivany Slámové vyniká Rosalesova novela především originalitou pohledu na skutečnost, nevypočítavostí, upřímností výpovědi s dalekým přesahem mimo lokální konflikt.

„Byl to krásný objev. Tón záznamu, jakýsi vroucí klid přes to všechno, mne zcela zasáhl. Když jsem si pak řekl, zdali by to sneslo i divadlo, poprosil jsem scénografa, aby navrhli něco jako prostor pro tuto možnou hru. A to už mi bylo jasné, že je to krásná kniha. Na Zábradlí to ovšem získalo další rozměry,“ komentoval setkání s knihou Pitínský.

Román Boarding Home je považován za kultovní a fascinující četbu. Boarding Home je azylovým domem, ve kterém do sebe narážejí ztracenci, vyděděnci a lidé bez budoucnosti. Kubánský exilový spisovatel Rosales líčí nemilosrdný sestup na samý okraj lidské společnosti, kde už nemají místo žádné city kromě ponížení, sveřepé nenávisti a tupé apatie, kde je každý náznak jasnozřivosti a soucitu hrubě umlčen. Přesto se tady zrodí hluboký vztah.

Osobnost Jana Antonína Pitínského je silně spojena s historií Divadla Na zábradlí, kde mimo jiné působil jako člen uměleckého vedení. Z jeho inscenací lze připomenout například Ritter, Dene, Voss (1996) nebo Cenou Alfréda Radoka oceněného Divadelníka (1999).

Z inscenace Divadla Na zábradlí Boarding Home, maximálně hořký - premiéra 21. 2. 2013
Zdroj: Divadlo Na zábradlí

Inscenace Boarding Home bude prvním bodem druhé poloviny letošní sezony. Hned po premiéře se jeviště ujme Jiří Havelka, který rovněž nahlédne na fenomén šílenství. Společně s Magdalénou Sidonovou, Leošem Nohou, Petrem Čtvrtníčkem, Jiřím Vyorálkem, Ladislavem Hamplem a Ivanem Luptákem si ve hře Šílenství položí otázku, zda je tento pojem výrazem vždy jen choré, nebo i osvícené mysli. Premiéra původního autorského textu bude 18. dubna.