Hlavní téma Jednoho světa: Práce dělá člověka

Praha - Hledáme ji. Bojíme se, že ji ztratíme. Nebo v ní trávíme tolik času, že na soukromý život už žádný nezbývá. Hlavním tématem festivalu Jeden svět je práce. Nadčasovou látku doplní aktuální náměty, například film o kontroverzních přípravách olympiády v Soči Putinovy hry. Přehlídku třetího března zahájí dokument Horníci pod palbou.

Zahajovací snímek osobně uvede Rehad Desai, který v roce 2012 natočil stávku horníků v jihoafrickém dole, která skončila po brutálním zásahu policie krveprolitím. „Napínavý snímek je velkým diváckým zážitkem,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková: „Tvůrci se ho dnes navíc snaží nabídnout soudu jako důkazní materiál při hledání viníků masakru.“

Práce coby ústřední téma festivalu se objevuje také v dalších filmech, především v hlavní tematické kategorii Práce dělá člověka… „Všichni práci řešíme. Pokud práci máme, tak jsme často nespokojení s tím, co děláme. Pokud práci hledáme, tak je to v současné době opravdu hrozně těžké,“ uvažuje Kulhánková.

Vyhoření i alternativní podoby zaměstnávání zkoumá dokumentární komedie S chutí do toho! Konstantina Faigleho, který osobně přijede diskutovat do Prahy. Starosta maďarské vesnice ve snímku Míčky a melouny se zase netradičně postavil k 98 procentům nezaměstnanosti ve své obci. Z evropských fondů sehnal peníze na tenisové hřiště, aby obyvatelé neotáleli a alespoň si hráli.

Další filmy ukazují, že korporace nedávají nikdy slevu zadarmo, anebo to, že práce nemusí být hlavní životní náplní. Dokumentaristé se zaměřují také na problematiku chudoby na globálním Jihu i Severu, na dětskou práci či migraci za obživou.

Novinkou je kategorie o narušených mezilidských vztazích Rodina v ohrožení, kde se představí například snímek Závisláci na netu o čínském odvykacím ústavu pro teenagery závislé na internetu. Už tradičně se festival věnuje médiím a propojení virtuálního a reálného světa, což se stále výrazněji týká i dětí, což dokazuje Projekt příroda. „Děti místo toho, aby šly ven do přírody hrát si s opravdovými zvířaty, tak radši zůstávají doma a hladí koníčky na svých tabletech,“ popisuje dramaturgyně programu Zuzana Raušová.

Festival nabídne i vysoce medializovaná aktuální témata, mimo jiné snímek o kontroverzních přípravách současné olympiády v Soči Putinovy hry či dokument sledující osudy tří dívek z dnes již slavné anarchistické skupiny Pussy Riot - punková modlitba.

Web ČT24 vám již tradičně přinese přímé přenosy z večerních debat. Záznamy diskuzí z minulých ročníků najde zde.


Festival opět osloví také tisíce žáků a studentů v Praze i v dalších regionech díky programu Jeden svět na školách. Na dopolední projekce se již přihlásilo přes 13 tisíc žáků. Nadšenci mohou uspořádat i vlastní projekce v rámci akce Promítej i ty!

Provokativní protiputinovské vystoupení protestní skupiny Pussy Riot v pravoslavném chrámu Krista Spasitele v únoru 2012 bylo státem odsouzeno jako vyvolávání náboženské nesnášenlivosti. Dokument o mediálně sledované kauze uvedl diskusi.
Zdroj: Jeden svět

Humanitární organizace Člověk v tísni během festivalu udělí cenu Homo Homini za obhajobu lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů, kterou třetího března v Pražské křižovatce obdrží dagestánská právnička Sapijat Magomedovová.

Festival Jeden svět se koná v Praze od 3. do 12. března, poté v dalších 33 městech České republiky. Loni přehlídku navštívilo přes 117 tisíc lidí.

Celý program hledejte na stránkách festivalu.