Na cestě z Litomyšle potkáte lišku Bystroušku i Toufara

Pardubice - Letošní 56. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl nabídne dosud nejvyšší počet operních představení ve své historii. Některá budou uvedena v české premiéře, další jsou k vidění jen výjimečně. Festival se uskuteční od 13. června do 6. července. Hlavním dějištěm bude zámek v Litomyšli a další objekty ve městě. Velké finále letos obstará premiéra symfonické fantazie „Na cestě z Litomyšle“ inspirované stejnojmenným motivem Bedřicha Smetany zaznamenaným při cestě z Litomyšle roku 1867, kterou na objednávku festivalu zkomponoval Lukáš Hurník.

„Dosud nikdy jsme nenabízeli v jednom ročníku sedm operních titulů. To je skutečně velmi výjimečná událost a máme z ní radost o to větší, že budou prezentována ústřední témata Roku české hudby,“ uvedl dramaturg přehlídky Vojtěch Stříteský.

Přímo pro festival nastuduje Národní divadlo moravskoslezské Ostrava nejméně hranou operu Bedřicha Smetany Čertova stěna. Opera Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky bude uvedena v nastudování režiséra Ondřeje Havelky, její premiéra v pražském Národním divadle je naplánována na březen. Diváci dále budou moci navštívit dokumentární komorní operu Aleše Březiny Toufar o takzvaném čihošťském zázraku a osudu jedné z obětí komunistického režimu kněze Josefa Toufara. Z tradičních děl bude na programu Rusalka Antonína Dvořáka, Figarova svatba Wolfganga Amadea Mozarta, Bludný Holanďan Richarda Wagnera a v novodobé premiéře opera Armida Giuseppa Scarlattiho.

Celkem letos Smetanova Litomyšl uvede během 25 dnů 34 představení. V programu je například společné vystoupení mezzosopranistky Dagmar Peckové a tenoristy Štefana Margity nazvané Začínáme končit, koncert souborů Cigánski Diabli a Barocco sempre giovane pod názvem Gypsy Baroque, rekonstrukce původních Lukášových pašijí Johanna Sebastiana Bacha a Carla Orffa nebo oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Kompletní program je zveřejněn na stránkách Smetanovy Litomyšle.

„Kromě druhého nádvoří budeme moci hrát i v piaristickém kostele, v zámeckém jízdárně a v zámeckém amfiteátru. Je radostí dramaturgie rozehrát celé zámecké návrší, a festival by proto měl být velmi slavnostní,“ řekl ředitel festivalu Jan Pikna. Další koncerty jsou naplánované do přírodního divadla u zámku v Nových Hradech u Litomyšle, do kulturního centra Fabrika ve Svitavách a do klášterních zahrad v Chrudimi.

Pořadatelé letos počítají s rozpočtem 30 milionů korun. Výnos ze vstupného se odhaduje na deset milionů korun, po 1,5 milionu korun přispějí Pardubický kraj a město Litomyšl, další náklady by měla pokrýt dotace ministerstva kultury, příspěvky sponzorů a rezerva z loňského roku.

Kompletní program naleznete zde