Králíci a koně - herci z ústeckého Činoheráku se loučí na ulici

Ústí nad Labem – Už měsíc se po jevišti Činoherního studia prohání prach. Divadlo je kvůli nedostatku financí stále zavřené a herci se s občany už pomalu loučí prostřednictvím pouličních scének. Aby scénu zachránili, museli by ve vznikající dobrovolné sbírce vybrat astronomickou sumu. Roční provoz Činoheráku totiž spolkne deset milionů korun.

Video Loučení s Činoherním studiem v Ústí nad Labem
video

Loučení s Činoherním studiem v Ústí nad Labem

Loučení s Činoherním studiem v Ústí nad Labem

Činohra se málem dohodla s radním. Ten se teď neozývá

Členové souboru začali hrát přímo v ulicích

Únos králíčka třemi prasaty nebo koňská hlava na náměstí jsou předzvěstí toho, že herci nevidí svou budoucnost příliš růžově a divákům dávají poslední sbohem. Jejich příznivci zahajují finanční sbírku na podporu divadla. Jak sami aktéři říkají, naděje umírá poslední.

Průhledné finance

Činohernímu studiu došly v lednu finance nemělo na provoz. Magistrát totiž bez předchozího upozornění změnil podmínky udělení dotace. Žádost o nový grant divadelníci nepodali. Postoj radních se od té doby nijak nezměnil. Tvrdí, že se divadlo mělo přihlásit do grantu a peníze vyhrát. Soubor to však odmítá, protože nesouhlasí se samotnou ideou výběrového řízení, které považuje za nesmyslné. Radní vzkazují, že nešlo o to divadlo účelově potopit, pouze zprůhlednit jeho financování. Navíc prý město nemá povinnost na činohru přispívat.

Už se zdálo, že došlo k dohodě, když radní Pavel Dlouhý (ČSSD) slíbil osmimilionovou dotaci. Od radních požadovali divadelníci nezávislost a garance fungování do budoucna. Kontrolu mělo převzít Činoherní studio a město mělo mít pouze zástupce, který by dohlížel, zda je s dotací nakládáno správně. Jenže k podpisu zatím nedošlo.

V Ústí se hovoří o tom, že divadelní skupina bude definitivně rozpuštěna a místo ní vznikne úplně nová, nebo do města budou jezdit hostovat jiná divadla. Petici na podporu Činoherního studia již podepsalo na 13 tisíc lidí. Herci se s občany setkávají při diskuzích.

Poslední naději na změnu má divadlo v pondělí, kdy proběhne jednání zastupitelů. Devět ze sedmatřiceti totiž chce prosadit změnu financování divadla.