Tanečky kolem Národní galerie končí, Fajt nastoupí o něco dřív

Praha - Budoucí ředitel Národní galerie Jiří Fajt se konečně dočká nástupu do funkce. A stane se tak ještě dřív, než jak uložil bývalý ministr kultury Jiří Balvín, který jeho příchod do instituce odložil na červenec. Dohodl se na tom na schůzce se současným ministrem Danielem Hermanem.  

Video Fajt a Herman mají vizi a navzájem si důvěřují
video

Fajt a Herman mají vizi a navzájem si důvěřují

Herman i Fajt pokračovali v rozhovorech, které započali na sklonku loňského roku. „Vážím si toho, že mezi námi panuje důvěra a že jsme našli mnoho shodných úhlů pohledu,“ prohlásil ministr kultury.

Fajt je ještě stále vázán svými pedagogickými povinnostmi, přesný termín nástupu do vedení galerie proto oba jednající zatím nestanovili. I tak by k tomu ale mělo dojít rozhodně dříve než v červenci, nejspíš v květnu nebo v červnu. Podle nového šéfa kulturní instituce jeho nástupu nic nebrání. „Pouze bych pana ministra velmi rád detailně informoval o svých budoucích krocích. Tím se později vyhneme nedorozumění,“ vysvětlil Fajt.

Celou řadu témat okolo Národní galerie bude ještě třeba vyjasnit. Při dnešním jednání se probírala problematika právní definice příspěvkových organizací a jejich případná transformace na instituce veřejné služby a dále otázka struktury Národní galerie, která má jenom v Praze šest objektů, což je dle Fajta příliš „velkorysé“.

Objekty Národní galerie
Zdroj: Národní galerie
  • Zákon o veřejnoprávní kulturní instituci by podle ministra Hermana mohl vejít v platnost za dva roky.

O šetření prý nepadlo ani slovo. „Pokud chceme docílit kvality, nedosáhneme jí v provinčních podmínkách,“ předeslal Fajt. „Česká republika je zemí, která musí být světově velmi otevřená a Národní galerie je jednou z tváří, která by měla dělat totéž,“ přisvědčil Herman a přiznal, že se chtějí inspirovat dalšími evropskými a americkými modely. Fajt dále chce změnit celkovou koncepci galerie a přeorganizovat personální strukturu.

Řešení situace v Národní galerii si ministr Herman stanovil jako jednu z priorit ještě před nástupem do své funkce. Jednu z největších tuzemských sbírkových a výstavních institucí už téměř rok vede jen pověřený ředitel poté, co loni v dubnu tehdejší ministryně Alena Hanáková odvolala z jejího čela Vladimíra Rösela. Galerii po odvolání Rösela vede jako pověřený ředitel šéf Sbírky Starého umění Vít Vlnas.