Muzeum představuje mizející obor medailérství

Brno - Pamětní mince či medaile už dávno nemusí být jen z kovu. Výtvarníci, kteří se zabývají medailérstvím se postupně snaží objevovat nové netradiční materiály. Na brněnské výstavě v Moravském zemském muzeu jsou tak k vidění medaile z mramoru, marcipánu, vosku i ze šroubků a nýtů stavebnice Merkur.

„Tyto zkáze podléhající materiály demonstrují pomíjivost hmoty, a jsou tedy využity v tvorbě děl s tematikou života a smrti,“ naznačil předseda Asociace umělců medailérů Vladislav Mašata. Výstava v sálech Biskupského dvora představuje asi 250 ukázek tradiční i současné medailérské tvorby. K vidění je také řada vysokoškolských insignií.

„Medailér je v podstatě sochař, který se specializuje na nízký reliéf. Obor medailér se vyučuje pouze v Jablonci nad Nisou,“ upozornil na úzké zaměření Mašata. Přestože tuzemští medailéři sbírají ocenění za své návrhy i v zahraničí, tuzemská produkce spíše skomírá. „Státní instituce nezadávají autorům příliš mnoho zakázek, využívají spíš starších zásob. Armáda nebo policie objednávají přímo u výrobců a výtvarný návrh k medaili neexistuje, předloží jen fotografické podklady,“ posteskl si Mašata.

Čím se zabývají medailéři?

Pamětní medaileMedailéři vytvářejí kruhové i oválné medaile nebo vícehranné plakety do průměru 15 cm s reliéfy, které zachycují osobnosti či události. Do medailérství patří i navrhování oběžných mincí, pamětních mincí, řádů, vyznamenání a insignií. Všechna tato díla vznikají na základě zakázek státních i nestátních institucí nebo soukromých firem, výjimečně i jednotlivců.


Lité i ražené práce více než dvacítky medailérů doplňují ukázky prací jedenácti absolventů vyšší odborné školy z Jablonce nad Nisou, které se snaží oprostit od klasické pamětní medaile, jak je lidé většinou znají z předrevolučního období. „Doba chce barvu a překvapovat, i medaile tomu odpovídají,“ dodal Mašata. „Nejvíc teď pracuji pro Českou mincovnu z Jablonce nad Nisou, kde zpracovávám hrady a zámky. Původně jsem ale rytec skla,“ přiznal se jeden z medailérů Jan Hásek, který je autorem vysokoškolských insignií pro Univerzitu Hradec Králové.

Pamětní minceMedailérství v sobě spojuje numismatiku, faleristiku a výtvarné umění. První mince s miniaturním reliéfem se objevují už v antice. Vznik novodobé medaile spadá do 15. století v Itálii, v Čechách do doby po roce 1525, kdy se začaly razit proslulé jáchymovské morové tolary, tolary na podívanou a pak i portrétní a biblické medaile.

Návrhům mincí, medailí či plaket se věnovali i někteří významní umělci. Vyzkoušel si to například František Kupka, Emil Filla či Vincenc Makovský.


Letošní šestý ročník medailérského salonu představuje současnou podobu pamětních mincí, medailí i plaket. Výrobě pamětních mincí se v tuzemsku věnuje například Česká mincovna z Jablonce nad Nisou. „Nedávno jsme razili pamětní medaili našeho nejznámějšího zpěváka Karla Gotta, v české verzi se vyrazilo 250 kusů a přes noc byla vyprodaná,“ pochlubila se Michaela Hlaváčová z mincovny.

Video Michaela Hlaváčová popisuje zájem o novodobé medaile
video

Michaela Hlaváčová popisuje zájem o novodobé medaile

Kdy a kam na výstavu?

Biskupský dvůrAktuální medailérský salón začíná ve středu a končí 18. května. Výstavu najdou návštěvníci v Biskupském dvoře v areálu Moravského zemského muzea. Otevřeno je denně kromě pondělí.

úterý - 9:00 - 15:00

středa až pátek - 9:00 - 17:00

sobota a neděle - 13:00 - 18:00