Do monologu o Duchampovi šeptá akorát jeho duch

Praha – Francouzský šachový mistr a v neposlední řadě výtvarník Marcel Duchamp položil svými díly základ konceptuálnímu umění. Pražské Studio Hrdinů se blíže podívalo na jeho život i práci, a nyní mu vzdává hold prostřednictvím inscenace z pera dua Guillauma Désangese a Frédérica Cherboeufa. Autoři zkoumají otázku, jak dokázaly Duchampovy „banální objekty“ převrátit historii umění vzhůru nohama.

Video Studio Hrdinů proniká do neproniknutelného díla Marcela Duchampa
video

Studio Hrdinů proniká do neproniknutelného díla Marcela Duchampa

Studio Hrdinů na hře Marcel Duchamp spolupracovalo s Francouzským institutem v Praze. Mimo české metropole se prezentovala také v Centre Pompidou v Paříži, v SFU Woordwards ve Vancouveru nebo v Art Museu v Miami.

Oba výše zmínění tvůrci spolupracují s pražským souborem poprvé, avšak ne naposled. Jedná se jen o premiérový projekt nové dramaturgické řady zaměřené na syntézu výtvarného umění a divadla. Ve spolupráci se zahraničními divadelníky by tak měla vzniknout ještě další díla.

  • Představení budou v anglickém znění bez titulků.

Divadelní kus se pohybuje na pomezí klasické hry a univerzitní přednášky. Její hranice jsou téměř nedefinovatelné, stejně jako Duchampova tvorba. Monology se ve Studiu Hrdinů mísí s hudbou, projekcemi nebo životopisem. „Je to divadelní hra. Čas od času využívá formu, která může připomínat přednášku. Ale nikdy není úplně vážná ani vědecká,“ míní scenárista Guillaume Désanges.

Spolu s kolegou Frédéricem Cherbeufem se v představení vyznávají z obdivu Duchampova ideálu svobody a zároveň jeho tajemství. „Je to tajemství někoho, kdo vytvořil tak malým počtem děl tolik fascinace, tolik rozsáhlých teoretických prací, a kdo nepřestává okouzlovat ani nás,“ prohlásil Désanges.