Jaderné tabu. Film o Fukušimě provokuje Japonce

Tokio - Do japonských kin vstupuje první hraný film o havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Na některá místa se jeho tvůrci podívali jako vůbec první od nehody. Snímek Homeland (Vlast) v Japonsku opět rozvířil diskusi o jaderné energetice.

Video Homeland: Film o katastrofě ve Fukušimě
video

Homeland: Film o katastrofě ve Fukušimě

Režisér Nao Kubota narušil izolaci, ve které se elektrárna Fukušima tři roky po katastrofě nachází. Řada scén filmu Homeland se točila přímo v místech, kam běžní lidé zatím nemají přístup. Snímek totiž vypráví příběh farmářské rodiny, která je nucena opustit svůj domov nedaleko Fukušimy a nyní ve stísněných podmínkách ubytovny čeká na povolení k návratu do země, kterou po generace obdělávali její předkové.

„Nejsem proti jaderné energii“

Film Homeland se nedávno představil na festivalu v Berlíně. „Můj film se nesnaží nic kritizovat, ani odpovídat na otázky. Je to jen příběh rodiny žijící blízko elektrárny,“ tvrdí Kubota: „Nejsem proti jaderné energii, jen nechci, aby se na tu věc zapomnělo. Ve filmu se budou moci lidé za deset, dvacet i padesát let podívat, jak to ve Fukušimě vypadalo.“

Film je vystavěn právě na kontrastu mezi rozsáhlou opuštěnou zemědělskou krajinou, kde ulice vesnic zarostly plevelem, a stresujícím prostředím řadových ubikací, kde rodiny farmářů již tři roky přežívají. „Může říci, že není proti jaderné energii, ale po zhlédnutí filmu si myslím, že ve skutečnosti je,“ říká na adresu režiséra filmový kritik Juiči Maeda.

Premiéra filmu v Japonsku vyvolala vzrušené debaty. Podle mnohých Japonsko potřebuje jaderné elektrárny více než kritiku ze strany filmařů. Zfilmovat stejné téma se pokusil už před dvěma lety režisér Sion Sono, jeho připravovaný snímek Land of Hope (Země naděje) však nakonec skončil v šuplíku. „Když jsem producentům řekl, že to bude film o jaderné energii, odpověděli mi, že je to tabu,“ vypravuje Sono. „Lidé nechtějí pravdu, nesnaží se přemýšlet, co se stalo. Chtějí jednoduché filmy, které je dojmou.“

Atomová elektrárna Fukušima byla vážně poničena při zemětřesení a tsunami v březnu 2011, kdy se zde roztavila jádra tří reaktorů. Únik radioaktivity si vynutil evakuaci téměř 100 tisíc lidí z okolí elektrárny, kteří se doposud nemohli vrátit do svých domovů. Od té doby je fukušimská elektrárna pravidelně stíhána úniky toxické vody a dalšími problémy. Předpokládá se, že odstraňování následků katastrofy potrvá 40 let.