Zemřel ředitel slavných divadel Mortier: Osobnost, která nenechala nikoho v klidu

Brusel - Ve věku 70 let zemřel bývalý ředitel Salcburského festivalu, pařížské Národní opery i madridského divadla Teatro Real, Belgičan Gérard Mortier. Trpěl rakovinou, ale až do loňského dubna zastával funkci ředitele Teatro Real.

Mortier absolvoval studium práva a komunikace, ale od mládí se zajímal o umění. Kromě jiného byl uměleckým šéfem Salcburského festivalu, který se snažil zmodernizovat a otevřít i novým tvůrcům. V čele festivalu stál do roku 2001 a na repertoár zařadil díla mnoha autorů 20. století, přizval ke spolupráci modernistické a nekonformní režiséry a začal nabízet i experimenty a alternativní umění v nezvyklých prostorách. Tím na festival přitáhl mladé lidi, u části konzervativního publika se ale nesetkal s přílišným pochopením.

Komentátor kulturních událostí Norman Lebrecht o Mortierovi v nekrologu napsal, že se na něj dá pohlížet ze dvou odlišných úhlů - jako na bořitele tradičního hodnot, který prosazoval bezvýznamná díla na úkor těch slavných, nebo na brilantního inovátora, který pochopil, že je třeba umění přizpůsobovat době ovládané videem. Bez ohledu na tato odlišná hodnocení byl prý Mortier osobností, která neponechala nikoho v klidu. Nic ho prý neodradilo od hájení vlastních hodnot, i když si tím nadělal nepřátele. Někdy mu to prý dokonce dělalo radost.

Moriter se narodil v belgickém Gentu v rodině pekaře a bez ohledu na obory, které si vybral ke studiu, ho neopouštěla láska k opeře z mládí. Prošel divadly a kulturními institucemi v Německu, Paříži, Belgii, Rakousku a Španělsku.