Cenu Trebbia získali Jiří Srnec nebo Annie Leibovitzová

Praha - Umělci a mecenáši jsou hlavními aktéry evropských cen Trebbia. V neděli večer ve Španělském sále Pražského hradu získalo cenu dalších devět laureátů. Mezi letošními oceněnými jsou třeba divadelník Jiří Srnec nebo slavná fotografka Annie Leibovitzová. Na záznam předávání cen Trebbia, včetně medailonů laureátů, se podívejte zde:

Video Trebbia 2014
video

Trebbia 2014

Známá americká fotografka Annie Leibovitzová, která se ze slavnostního předání cen omluvila, byla navržena na cenu Trebbia za tvůrčí činnost. Leibovitzová se proslavila hlavně jako fotografka celebrit, především díky portrétu nahého Johna Lennona a oblečené Yoko Ono, který vznikl v den, kdy byl Lennon zastřelen.

Nadační fond Trebbia v neděli ve Španělském sále Pražského dále ocenil třeba zakladatele Černého divadla Jiřího Srnce, britskou sochařku Jane McAdamovou Freudovou, pravnučku Sigmunda Freuda, nebo slovenského herce Štefana Kvietika, který cenu převzal z rukou Petra Dvořáka, generálního ředitele České televize.

Evropské ceny Trebbia 2014 získali:

Za podporu umění

  • Juan González de Quirós y Corujo, mecenáš a znalec umění;
  • Rudolf Kallat, hoteliér a mecenáš;
  • Viačeslav Zarenkov, stavitel a malíř;

Za tvůrčí činnost

  • Annie Leibovitzová, fotografka;
  • Jiří Srnec, divadelník;
  • Jane McAdam Freudová, sochařka;

Za přínos k dialogu národních kultur

  • Kunying Straková, malířka a kurátorka, Jiří Straka, sinolog a výtvarník;

Za celoživotní dílo         

  • Štefan Kvietik, herec a pedagog.

Evropské ceny Trebbia inicioval v roce 2000 galerista Miro Smolák. Do správní rady nadačního fondu a nominačního komitétu se mu daří zvát i významné představitele kulturního i politického života. Akce má také charitativní rozměr, na závěr ceremoniálu se proto dražily mimo jiné obrazy zpěváka Karla Gotta nebo herečky Jiřiny Bohdalové. Kritici z řad umělecké obce, za všechny výtvarník a pedagog Jiří David, však tvrdí, že velkolepě vyhlížející akce je hlavně prezentací malé komerční Galerie Miro, provozované Smolákem.

Video Portrét Annie Leibovitzové
video

Portrét Annie Leibovitzové

Dosud se ceny předávaly ve Státní opeře nebo na Žofíně, letos se slavnost konala na Pražském hradě. „Prezident Zeman je velký fanda Trebbie, jezdil na ni i z Vysočiny,“ uvedl Miro Smolák. Prezident Miloš Zeman a ministr kultury Daniel Herman převzali nad předáváním cen záštitu. Večerem provázeli moderátoři Jitka Novotná a Maroš Kramár.