Ceny August poprvé: Diváci ocenili Hašlera, Preisse i Havlovou

Praha – Divadlo na Vinohradech poprvé rozdalo ceny August. Historicky prvními laureáty se stali herci Viktor Preiss a Dagmar Havlová. Dále bodovala revue Pavla Kohouta o Karlu Hašlerovi a scénografové Jan Dušek a David Bazika. Rozhodli tak diváci v anketě, která vybírala to nejlepší za sezonu 2012/2013.

Cena August je členěná do pěti kategorií. Do nich mohli během půl roku diváci zasílat své tipy a rozhodnout, která z devíti nominovaných her vybuchne spolu se svými tvůrci v jásot. Slavnostní ceremoniál nebyl nijak pompézní, keramické sošky předala scéna oceněným ve zkušebně, publikem tak byli hlavě členové Klubu Divadla na Vinohradech.  

Nejlepší inscenací je tedy revue Hašler… tvůrčího týmu pod vedením režiséra Tomáše Töpfera. Úspěch sklidila také v kategorii scénografie (v té se ale Jan Dušek dělí o první příčku s Davidem Bazikou a jeho Shakespearovým Zkrocením zlé ženy) a hudby.

Dramatik a spisovatel Pavel Kohout napsal příběh písničkáře, o němž se vedou spory, zda byl kýčařem či klasikem. „Hašler je pro mě Karel Gott konce mocnářství i první republiky, který si navíc písně sám skládal i psal. S jeho postavou se nabízelo předvést i krizové dějiny Čech a českou povahu,“ uvedl autor.

Viktor Preiss si Augusta zasloužil za nejlepší mužský herecký výkon. „Poznal jsem, že v jiném divadle nejsem schopen pracovat s tak silným pocitem zázemí. Zkoušel jsem to, ale je to, jako kdybyste se přestěhoval do cizího bytu a pořád si nemohl zvyknout,“ popsal svůj vztah k divadlu.

Nejlépe odehraný ženský výkon předvedla podle diváků Dagmar Havlová v „dramatu svědomí“ Rebeka. „Peter Zadek, režisér slavné a ceněné vídeňské inscenace této Ibsenovy hry, někde napsal, že je to příběh o lásce, která zušlechťuje, ale současně bere sílu a ochromuje vůli. Text hry jsem četla už před lety jedním dechem jako detektivku – psychologickou a mystickou současně,“ zavzpomínala Havlová na první seznámení s hrou i postavou.