Jubilejní Chalupeckého cena zná svých pět finalistů

Praha - Finalisty letošního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let jsou Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina a Tereza Velíková. Do jubilejního 25. ročníku se přihlásilo 83 umělců, nejvíce v historii ceny.

Video Finalisté 25. Chalupeckého ceny se představují
video

Finalisté 25. Chalupeckého ceny se představují

Finalisté svoji tvorbu představí na tradiční společné výstavě, která začne 26. září ve Veletržním paláci. Během roku se jednotlivě představí vedle Prahy také v Brně, Ostravě, Karlových Varech a Plzni. Vítěz bude vyhlášen 20. listopadu při ceremoniálu v pražském Studiu Hrdinů, který bude režírovat Jan Nebeský. Mezi finalisty jsou tvůrci zabývající se konceptuální tvorbou, autoři fotografií, videí i instalací.

Mezinárodní pohled

„Výsledek (práce poroty) je kombinací diskusí, někdy vášnivých, a hlasování. Výsledná pětice je jiným pohledem na současnou českou scénu, není pouhým odrazem jejího běžného fungování, ale přináší benefit pohledu zvenčí. Pětice finalistů je vybrána tak, aby každý z nich rezonoval v kontextu domácí scény, ale zároveň aby jejich práce obstály i při pohledu z toho mezinárodního,“ uvedl k výběru finalistů člen poroty, umělec Jiří Kovanda.

  • Martin Kohout se věnuje tématům, jakými jsou internet a další média a sebereflexe člověka v globální komunikaci, která přináší protichůdné zážitky: sblížení i agresi, sebedůvěru i bezmoc.
  • Richard Loskot byl ve finále Chalupeckého ceny už v roce 2012, zabývá se novými technologiemi, vytváří celé soustavy na sebe reagujících přístrojů, zkoumající limity lidského vnímání.
  • Lucia Sceranková se věnuje výhradně fotografii v její klasické podobě. Zajímá ji vztah fotografického obrazu k realitě, schopnost vizuální reflexe skutečnosti a možnosti ovlivňování jednoho druhým.
  • Roman Štětina se jako jeden z mála českých umělců věnuje práci se zvukem, ve svých instalacích ukazuje pomocí videa, předmětů a zvuku, jak smyslová zkušenost může zmást lidské dojmy.
  • Tereza Velíková se věnuje výhradně videu a zpracovává témata intimní komunikace v rámci osobních vztahů se svým nejbližším okolím. Také ona zpochybňuje svými instalačně vrstvenými videoprojekcemi možnosti porozumění.

Porota až na historičku umění Milenu Bartlovou pracovala v novém složení. Vedle Kovandy v ní zasedli ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu Gunnar B. Kvaran, teoretička umění Pavlína Morganová, Marina Šerbenková, kurátorka Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě, předsedkyní poroty je pak Holly Blocková, ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku.

K tradičním odměnám pro vítěze, jimiž je 100 tisíc korun na uspořádání výstavy nebo realizaci projektu, stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt s možností výstavy v některém z Českých center, letos přibude hmotná cena. Garantem soutěže je designér Jakub Berdych, který oslovil uznávané tvůrce, například Evu Eislerovou, Maxima Velčovského či studia Olgoj Chorchoj, Deform a Dechem, aby navrhli novou podobu ceny, uvedla předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová.

Cena Jindřicha Chalupeckého, nesoucí jméno význačného filozofa a výtvarného a literárního kritika, byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, Jiřího Koláře a Theodora Pištěka. V minulosti ji získali například Jiří Černický, Ján Mančuška, Eva Koťátková nebo Kateřina Šedá. Laureátem loňského ročníku byl Dominik Lang.