Muži, kteří nemají ženu, mají aspoň Murakamiho

Tokio - Po devíti letech vydá japonský spisovatel Haruki Murakami povídkovou knihu. Soubor povídek nazvaných Muži, kteří nemají ženu by se měl na japonském trhu objevit 18. dubna.

V knize bude pět povídek publikovaných už v minulosti časopisecky a jedna ještě zcela neznámá. Japonci se o Murakamiho dílo velmi zajímají, každý jeho nový román se stane většinou bestsellerem. To byl případ také zatím jeho posledního románu Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho roky putování (v češtině bude k mání v únoru 2015), který se stal loni nejprodávanější knihou.

Murakami publikuje od konce 70. let, jeho nejznámějšího díla Norské dřevo, které bylo také zfilmováno, se v Japonsku prodaly čtyři miliony výtisků. Úspěšný je i v zahraničí - jeho knihy byly přeloženy do čtyřiceti jazyků. V češtině kromě Norského dřeva vyšly překlady knih Na jih od hranic, na západ od slunce, Kafka na pobřeží či naposledy rozsáhlý román 1Q84. Murakami i sám překládá do japonštiny - F. S. Fitzgeralda, Johna Irvinga či Trumana Capota.

Pětapadesátiletého autora oceňuje i kritka - Hned první román Slyš vítr zpívat, který vyšel v roce 1979, mu vynesl japonskou literární cenou Gunzo pro začínající autory. Za třetí román Hon na ovci získal roku 1982 Nomovu cenu pro talentované autory. Oceněním, které si Murakamiho zatím moc nevšímá, je Nobelova cena, přestože jeho jméno je pravidelně zmiňováno mezi tipy na vítěze.