Jindrák Skřivánková stopuje Oscara Niemeyera

Ostrava – Odvážné futuristické návrhy Oscara Niemeyera zásadně ovlivnily moderní architekturu. Jeho dílo nyní inspiruje i malířku Lucii Jindrák Skřivánkovou, která se vydala po jeho stopách. Své práce vystavuje v Ostravě.

Už v mládí se po nocích ráda procházela rodnou Opavou, aby přitom obdivovala místní architekturu. Vnímavost pro různé podoby města pak tvorbu malířky Lucie Jindrák Skřivánkové zásadně určily. „Architektura má určitá pravidla, aby fungovala, ale já všechna ta pravidla na svých obrazech popírám. To mě baví,“ říká malířka.

Je to hrozně o betonu

Ostravská Galerie Kruh nyní představila část jejích obrazů z připravovaného malířského cyklu Po stopách architektury Oscara Niemeyera. Kompletní výstava obrazů bude zanedlouho představena na samostatné výstavě přímo v brazilském hlavním městě Brasília.

Niemeyer bývá považován za zakladatele moderní brazilské architektury. Ačkoliv Skřivánková v Brazílii před dvěma lety sama byla, jeho stavby pro sebe objevila až později. „A začal mě zajímat jednak svou osobností a potom svou architekturou, která je hrozně o betonu, a to je věc, která mě zajímá,“ uvažuje mladá výtvarnice.

Na stěnách ostravské galerie Kruh je však kromě staveb Oscara Niemeyera přemalován třeba slavný československý pavilon pro Expo '58 v Bruselu, Hotel InterContinental postavený v brutalistním stylu nebo budova bývalého Federálního shromáždění. Výstava v Galerii KRUH potrvá ještě do 30. března 2014. Podívejte se na stránky galerie.